• Bardzo dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na składkę mszalną przeznaczoną na uregulowanie należności za zużycie gazu na ogrzewanie naszego kościoła i kaplicy w Psarach Polskich.
 • Serdeczne podziękowanie składamy też za ofiary złożone ubiegłej niedzieli do skarbonek na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Iraku. Na ten cel zebraliśmy 1271 zł.
 • Wczoraj i dzisiaj przeżywamy w Polsce historyczny moment przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Niech każdy z nas w swoim sercu uczyni to osobiście wraz z całym narodem pod przewodnictwem władzy duchowej i świeckiej.
 • We wtorek 22 listopada przypada wspomnienie świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki śpiewu kościelnego. Wdzięczni Panu Bogu za dotychczasową działalność organistów, naszej scholi, młodzieżowego zespołu muzycznego i chóru parafialnego – wszystkim, którzy ubogacają naszą liturgię pięknym śpiewem i grą na instrumentach muzycznych – życzymy dalszego zapału w tej pięknej służbie liturgicznej, obfitych i wykorzystanych łask Ducha Świętego oraz dobrego zdrowia. Niech Pan Bóg im wszystkim stokrotnie wynagrodzi ich trud i poświęcenie.
 • W najbliższą sobotę biuro parafialne, wyjątkowo, będzie nieczynne.
 • Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania ze szkoły w Nowym Folwarku prosimy, aby, wyjątkowo, zamiast w piątek przyszła w najbliższą sobotę o godz. 10.00 zaś młodzież z pozostałych szkół – w sobotę 3 grudnia o godz. 10.00 i pomogła w zgrabieniu liści z terenu przykościelnego. Prosimy, aby młodzież ubrała się odpowiednio do pogody w danym dniu, oraz aby koniecznie wzięła ze sobą rękawice robocze i grabie.
 • W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Nowy Rok Kościelny. Pierwszym okresem Roku Kościelnego jest Adwent. Czas ten przypomina nam oczekiwanie Izraela na pierwsze przyjście Zbawiciela na ziemię, przygotowuje nas do tegorocznej uroczystości Narodzenia Pańskiego oraz kieruje nasze myśli na powtórne przyjście Pana Jezusa przy końcu świata, aby osądzić żywych i umarłych.

msza w intencji dzieci listopad 2016Porozumienie Gniezno dla Życia po raz kolejny zaprasza w dniu 27 listopada o godz. 16.00 na Mszę św. u oo. Franciszkanów w Gnieźnie w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców.  Homilię wygłosi ks. dr hab. Maciej Olczyk, wicerektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Przed Mszą św. będą zbierane pieluchy, które zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Gnieźnie.
 • W Kościele w Polsce do piątku trwa Nowenna przed Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
 • Spotkanie naszego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich odbędzie się w czwartek po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 w plebanii. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia oraz małżeństwa chcące pogłębić swoją miłość małżeńską i bardziej włączyć się w działalność naszej wspólnoty.
 • W piątek 18 listopada przypada wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, młodziutkiej polskiej dziewicy i męczennicy, patronki polskiej młodzieży. W piątek więc cała młodzież zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.00. Ta Msza rozpocznie też ostatnie spotkanie młodzieży III roku katechizacji przedmałżeńskiej. Po Mszy Świętej tę młodzież prosimy o pozostanie jeszcze w kościele. Uroczyste zakończenie katechizacji przedmałżeńskiej odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 17.00. Młodzież uczestniczy we Mszy Świętej i potem nastąpi rozdanie zaświadczeń ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Przypominamy, ze zaświadczenie to jest konieczne do przyjęcia sakramentu małżeństwa.
 • Za tydzień, w ostatnią niedzielę Roku Kościelnego przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata i uroczyste zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Tego dnia po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, wraz z całym Kościołem w Polsce dokonamy Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
 • Zarząd Kół Łowieckich Ziemi Wrzesińskiej serdecznie zaprasza na Mszę Hubertowską do wrzesińskiej Fary w przyszłą niedzielę o godz. 15.00. Tradycyjnie, po Mszy Świętej odbędzie się koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Capelli Zamku Rydzyńskiego – Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej przy Polskim Związku Łowieckim.
 • W związku z dzisiejszym VIII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który przeżywamy pod hasłem "Pokój dla Iraku", zbieramy do skarbonek ofiary na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Iraku. Uprzejmie więc prosimy o hojny dar serca dla tych cierpiących dla Chrystusa naszych sióstr i braci w wierze.
 • W ostatnim czasie do Domu Ojca odeszli:
  • 67-letnia mieszkanka Wrześni śp. Irena Samelak, której pogrzeb odbył się w piątek 4 listopada na cmentarzu komunalnym,
  • 72-letni mieszkaniec Wrześni śp. Wojciech Staniszewski, którego pogrzeb odbył się wczoraj także na cmentarzu komunalnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć najnowszy "Przewodnik Katolicki".
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich a dzisiaj będzie w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 .
 • Do wtorku jeszcze wybawiamy dusze naszych bliskich zmarłych z czyśćca zyskując za nie odpust zupełny.
 • Msza Święta za zmarłą mamę księdza proboszcza ś.p. Felicję Kroll – od I Róży Żywego Różańca naszej parafii – zostanie odprawiona w poniedziałek o godz. 17.00.
 • W środę 9 listopada przypada święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Tego dnia na Msze Święte zapraszamy o godz. 17.00 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
 • Chór "Camerata" serdecznie zaprasza na XI Śpiewanki Patriotyczne, które odbędą się w czwartek o godz. 18.00. w sali Wrzesińskiego Ośrodka Kultury. Oprócz Chóru Camerata pod dyrekcją pani Domiceli Cierpiszewskiej wystąpią też dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i dziecięcy Chór WOK – u.
 • W piątek 11 listopada przypada Święto Niepodległości. Tego dnia zapraszamy na Msze Święte o godz. 9.00, 10.30 i 18.00. O godz. 10.30 będzie sprawowana Msza Święta: "W intencji Ojczyzny". W Święto Niepodległości też ksiądz dziekan z Fary, władze miasta i powiatu oraz organizacje miejskie zapraszają na główną uroczystość patriotyczno – religijną, która rozpocznie się Mszą Świętą sprawowaną o godz. 10.00 we Farze. Potem nastąpi przemarsz ulicami miasta pod pomnik 68 Pułku Piechoty przy ul. Słowackiego, gdzie zostanie oddana cześć poległym za Ojczyznę. Program całości obchodów jest wywieszony w gablotce. Na tę uroczystość zapraszamy szczególnie rodziców z dziećmi i młodzieżą. W Święto Niepodległości wywieszamy flagi narodowe. Na mocy dekretu Księdza Prymasa – w piątek, z racji Święta Niepodległości, nie ma postu i jest dyspensa od zachowania charakteru pokutnego tego dnia.
 • W piątek też rozpoczniemy w Polsce Nowennę przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, którego dokonamy w niedzielę 20 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
 • Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na składkę, która z racji Tygodnia Misyjnego – w części była przeznaczona na Fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
 • Przypominamy, że w związku z przejściem na czas zimowy, począwszy od dzisiaj Msze Święte w niedziele wieczorem będą o godz. 17.00. Nabożeństwo różańcowe będzie więc dzisiaj o godz. 16.30. W kaplicy w Psarach Polskich od soboty 5 listopada począwszy – Msze Święte będą tam o godz. 15.00.
 • Dzisiaj przezywamy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Dziękujemy Panu Bogu za dar naszych świątyni: parafialnego kościoła Świętego Krzyża i kościoła Świętego Józefa oraz naszych trzech kaplic.
 • W poniedziałek biuro parafialne będzie nieczynne.
 • Przestrzegamy przed braniem udziału w jakiejkolwiek formie Halloween. Przypominamy, że jest to udział w pogańskim święcie na cześć bóstwa śmierci Samhaina, które obecnie przyjęli – jako swoje – sataniści. Przebieranie się więc, chodzenie tego dnia po domach po słodycze czy wydrążona dynia przed drzwiami to dobrowolne włączenie się w dawne uprawianie zabobonów i czarów a nawet nieświadomy kult szatana. Jest to także naigrywanie się ze śmierci i całego świata duchowego. Świadomy więc udział w Halloween jest grzechem ciężkim przeciwko I przykazaniu Bożemu: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" i może wprowadzić człowieka na drogę zgubnego wpływu złego ducha.
 • We wtorek 1 listopada przypada nakazana uroczystość Wszystkich Świętych. We wtorek Msze Święte w naszym kościele będą o godz. 7.30, 9.00 i 10.30. We wtorek też na cmentarzu parafii farnej przy ul. Gnieźnieńskiej o godz. 12.00 będzie procesja żałobna i potem Msza Święta. Na cmentarzu zaś komunalnym o godz. 14.00 będzie procesja żałobna i potem Msza Święta. Przypominamy, najmilsi, że głównym sensem zbliżających się dni jest zyskiwanie odpustów zupełnych za naszych zmarłych. Od wtorku więc do 8 listopada włącznie można codziennie raz zyskać odpust zupełny wybawiając jedną duszę z czyśćca. Aby zyskać taki odpust należy:
  a. danego dnia przyjąć Komunię Świętą,
  b. pobożnie nawiedzić, którykolwiek cmentarz i odmówić tam, choćby w myślach, jakąkolwiek modlitwę w intencji zmarłych; można to także uczynić także na naszym cmentarzu przykościelnym, przy grobie Ks. Józefa Wronki,
  c. odmówić jakąkolwiek modlitwę w intencji wyznaczonej na ten dzień przez Ojca Świętego
  d. przeżyć ten dzień bez przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
 • W środę 2 listopada przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia Msze Święte w naszym kościele będą o godz. 9.00, 16.30 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 9.00 będzie procesja żałobna wokół kościoła, ze stacją przy grobie księdza kanonika Józefa Wronki. W środę, wyjątkowo, można zyskać odpust zupełny w kościele, bez nawiedzania cmentarza:
  a. przyjmując Komunię Świętą
  b. odmawiając modlitwy odpustowe
  c. przeżywając ten dzień bez przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

 • Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Misyjny, który przeżywamy pod hasłem: "Ochrzczony to znaczy posłany". O tej ważnej intencji Kościoła pamiętajmy w naszej codziennej rodzinnej modlitwie różańcowej do której zachęcamy szczególnie w tych ostatnich dniach października.
 • Od wtorku 25 października rozpocznie się realizacja projektu "Skazani na (nie) pamięć", który dotyka tematyki Milenium Chrztu Polski oraz okresu PRL-u. Odbędzie się Quest po wrześni, konkurs historyczny, spotkanie "Zagnij księdza", a także koncert "Zapytaj o Nią", prezentujący wartości, takie jak np. patriotyzm, ojczyzna czy wolność. Koncert odbędzie się 28 października o godz. 18.00 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Szczegóły podane są na afiszu w gablotce.
 • W piątek 28 października przypada święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, patrona w sprawach beznadziejnych. Tego dnia na Msze Święte zapraszamy o godz. 17.00,17.30 i 18.00.
 • Spotkanie młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbędzie się w piątek o godz. 18.30 w kościele. Młodzież przychodzi ze swoimi różańcami na nabożeństwo różańcowe i potem będzie spotkanie.
 • W nocy z najbliższej soboty na przyszłą niedzielę nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Zatem od przyszłej niedzieli 30 października począwszy – Msze Święte w niedziele wieczorem będą o godz. 17.00. W przyszłą niedzielę pół godziny wcześniej czyli o godz. 16.30 będzie nabożeństwo różańcowe. W kaplicy w Psarach Polskich, w najbliższą sobotę 29 października Msza Święta będzie jeszcze o godz. 17.00 a od soboty 5 listopada począwszy Msze Święte w kaplicy w Psarach Polskich będą sprawowane o godz. 15.00.
 • W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 10.30 będziemy gościć w naszej parafii chór "Acolutheo" pod przewodnictwem pani Liliany Kuczy z parafii p.w. św. Kazimierza.

sympozjum1a
 
W dniu 22 października 2016 r. (sobota) w Diecezjalnym Centrum Formacyjnym w Gnieźnie ul. Seminaryjna 2 odbędzie się IX Diecezjalne sympozjum poświęcone małżeństwu i rodzinie oraz XXIII Diecezjalne Spotkanie Misyjne pod hasłem "RODZINA URATUJE ŚWIAT". Organizatorem sympozjum jest Referat Duszpasterstwa Rodzin i ds. Misji Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
 
 
Program
Msza św. (kaplica) 9.00-10.00 w intencji zmarłych doradców i animatorów misyjnych
Rozpoczęcie sympozjum (aula) 10.00
Wprowadzenie do sympozjum – ks. dr kan. Franciszek Jabłoński, diecezjalny duszpasterz rodzin
 
Sesja 1 10.10 – 11.00
Adhortacja apostolska Amoris leatitia inspiracją do rozwoju i odnowy duszpasterstwa rodzinks. dr hab. Jacek Goleń, kierownik Katedry Duszpasterstwa Rodzin KUL
Przerwa kawowa 11.00- 11.20
 
Sesja 2 11.30- 13.30
Misyjność Kościoła Domowego
Wprowadzenie do tematu – ks. dr kan. Franciszek Jabłoński, diecezjalny duszpasterz rodzin
Świadectwa Misyjność Kościoła domowego - Panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości
13.30 Podsumowanie sympozjum - bp Bogdan Wojtuś
14.00 Zakończenie sympozjum
plakat franciszkanie pazdziernikW najbliższą niedzielę (23 października) zapraszamy do kościoła ojców franciszkanów w Gnieźnie na Mszę św. w intencji rodziców i ich nienarodzonych dzieci. Początek o godzinie 16.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy rodziców, którzy doświadczyli tej bolesnej straty, a także członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych. (AG)
 • Z radością informujemy, że w minioną sobotę 8 października został zakończony kapitalny remont korytarza, toalety, salki i kuchni w dolnej kondygnacji plebanii. W tym miejscu serdeczne podziękowanie składamy firmie budowlanej Wexel naszego parafianina za dokładne wykonanie prac murarsko - malarskich i położenie płytek podłogowych. Bardzo dziękujemy tez naszym lektorom Marcinowi Laseckiemu i Łukaszowi Samelakowi za bezinteresowne wykonanie oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach oraz zakup i zamontowanie mebli a także całego wyposażenia tych pomieszczeń. Osobne podziękowanie i gratulacje składamy rodzicom tych lektorów. Niech Pan Bóg szczodrze wynagrodzi wszystkich dobroczyńców tego kolejnego, dużego przedsięwzięcia naszej parafii.
 • Wielkie podziękowanie składamy też za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na remont części mieszkalnej w budynku kaplicy w Psarach Polskich. Przy okazji informujemy, że obecnie została tam założona instalacja wodno – gazowa a od przyszłego poniedziałku rozpocznie się zakładanie instalacji elektrycznej.
 • Bardzo dziękujemy także wszystkim, którzy ubiegłej niedzieli, z okazji "Dnia Papieskiego", złożyli do skarbonek ofiary na pomoc w nauce dzieciom i młodzieży będącym w trudnej sytuacji materialnej. Na ten cel zebraliśmy 1605 zł. Dziękujemy również ministrantom, lektorom i naszej młodzieży, którzy zbierali te ofiary w ciągu całej minionej soboty i niedzieli.
 • Z radością też informujemy, że w miniony piątek, w naszej parafii, rozpoczęły działalność 2 kręgi Oazy Młodzieży, które spotykają się w piątki o godz. 19.00 w pięknie wyremontowanej salce plebanii.
 • Dzisiaj w Polsce przeżywamy XVI Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł - bądźcie świadkami miłosierdzia". W związku z tym dzisiejsze nabożeństwo różańcowe o godz. 18.30 ofiarowaliśmy: "Do Matki Bożej z prośbą o nasze życie zgodne z nauczaniem Świętego Jana Pawła II".
 • Z okazji Dnia Papieskiego, w dniu dzisiejszym w liturgię Mszy Świętej sprawowanej o godz. 19.00 włączy się nasza młodzież oraz młodzieżowy zespół muzyczny. Po Eucharystii wieczornej młodzież zapraszamy do plebanii, gdzie odbędzie się spotkanie założycielskie kręgu Oazy Młodzieży przy naszej parafii.
 • W piątek 14 października przypada wspomnienie bł. Radzima Gaudentego, pierwszego biskupa Metropolii Gnieźnieńskiej i patrona naszej diecezji. Z racji przypadającego w piątek Dnia Edukacji Narodowej nabożeństwo różańcowe, ofiarujemy: "W intencji rodziców, wychowawców, nauczycieli i pracowników szkolnictwa a szczególnie za pracowników Zespołu Szkół w Nowym Folwarku".
 • W październiku nabożeństwa różańcowe odprawiamy codziennie o godz. 18.30.
 • Na prośbę księży biskupów najbliższa sobota 15 października jest ogłoszona Dniem Wielkiej Pokuty za wszystkie grzechy popełnione w ostatnich dziesięcioleciach, zwłaszcza za ciężki i śmiertelny grzech zabójstwa dzieci nienarodzonych. Stąd w łączności z głównymi uroczystościami tego dnia na Jasnej Górze podejmijmy, najmilsi, w sobotę jakąś dobrowolną formę pokuty, na przykład: post albo dodatkową modlitwę czy złożoną ofiarę na jakieś dobre dzieło.
 • Msza Święta koncelebrowana za zmarłą mamę księdza proboszcza śp. Felicję Kroll – od członków Rady Ekonomicznej z rodzinami oraz I, II, III, IV i V Róży Żywego Różańca oraz od członków wrzesińskich kół: Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich – odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 12.00.

 • Dzisiaj przeżywamy w naszej parafii uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Z tej okazji dzisiaj o godz. 10.30 będzie sprawowana uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar zbudowania tej świątyni.
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich i będzie dzisiaj w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30
 • Spotkanie młodzieży klasy III gimnazjum i ich obojga rodziców – odbędzie się dzisiaj w kościele po Mszy Świętej wieczornej sprawowanej o godz. 19.00 a więc o godz. 19.45. Młodzież wraz z rodzicami zapraszamy na Mszę Świętą i potem będzie spotkanie.
 • Msza Święta za zmarłą mamę księdza proboszcza śp. Felicję Kroll – od najbliższych sąsiadów plebanii: rodziny Skarbińskich, pani Grajek oraz rodzin Drapikowskich, Klimczaków, Konczalskich i pani Pilarczyk a także rodzin Bigosińskich i Biegańskich będzie odprawiona w środę o godz. 17.00.
 • Dzieci i młodzież wraz z rodzicami zapraszamy na nabożeństwo różańcowe w środę na godz. 18.30.
 • W czwartek przypada I czwartek miesiąca. Tego dnia nabożeństwo różańcowe odprawimy w intencji świętych i licznych powołań kapłańskich zakonnych i misyjnych. Po nabożeństwie odbędzie się w plebanii spotkanie naszego Koła Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia i te osoby, którym na sercu leży szczególnie sprawa powołań w naszej diecezji i parafii.
 • W piątek przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i I piątek miesiąca. Tego dnia od godz. 8.30 odwiedzać będziemy chorych z sakramentami świętymi w ich domach. Chorych, którzy nie są zgłoszeni na stałe, prosimy zgłaszać do środy włącznie. Jak zwykle też w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.30 także szafarze nadzwyczajni pojadą z Komunia Świętą do chorych.
  W piątek po południu będzie miesięczna spowiedź dla dzieci i młodzieży według następującego porządku:
  Od godz. 15.00 – dla dzieci klas III szkoły podstawowej
  Od godz. 15.30 – dla uczniów pozostałych klas szkoły podstawowej
  Od godz. 16.00 – młodzież gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych
  Od godz. 17.00 – 17.30 będzie przerwa w spowiedzi
  Od godz. 17.30 – zapraszamy studentów i osoby dorosłe
  Na Msze Święte tego dnia zapraszamy na godz. 17.00, 17.30 i 18.00. W piątek nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy całego świata połączymy z nabożeństwem różańcowym.
Duszpasterstwo Rodzin Archdiecezji Gnieźnieńskiej zaprasza do Gniezna na wyjątkowo ciekawe spotkania.
 
Już w piątek, 30. września o godz. 18.00 w Katolickiej Poradni dla Rodzin przy ul. Łaskiego, odbędzie się spotkanie z dr Pauliną Michalską, instruktorką CrMS (Creighton Model System), narzędzia będącego częścią diagnostyki i leczenia niepłodności według zasad NaProTECHNOLOGY®.
 
Natomiast w piątek, 7. października o godz. 18.00 w sali Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. Bednarski Rynek 4a, odbędzie się spotkanie z Bogną Białecką, psychologiem, autorką wielu książek o tematyce wychowania, edukacji seksualnej i zagrożeń niesionych przez współczesny świat. Pai Bogna Białecka ma także stałą rubrykę w Przewodniku Katolickim. Najbliższe spotkanie traktować będzie o miłości i stawianiu granic w wychowaniu.
naprotechnologia wychowanie bez porazek
 • Bardzo dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na pomoc poszkodowanym w ostatnim trzęsieniu ziemi we Włoszech. Na ten cel zebraliśmy 1265 złotych.
 • Serdeczne podziękowanie składamy tez prowadzącym i uczestnikom piątkowej całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z Jerychem Różańcowym.
 • W czwartek 29 września przypada święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Na Msze Święte tego dnia zapraszamy w czwartek o godz. 17.00 i 18.00.
 • W piątek 30 września przypada 31 rocznica poświęcenia kościoła Świętego Józefa, którego 30 września 1985 roku dokonał śp. Ksiądz Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. Z tej okazji, w przyszłą niedzielę o godz. 10.30 odprawimy Mszę Świętą dziękczynną za dzieło zbudowania naszego kościoła oraz za wszystkich żywych i zmarłych dobrodziejów i budowniczych tej świątyni i naszej parafii. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej Mszy Świętej.
 • Przypominamy, że spotkanie obojga rodziców dzieci klasy III szkoły podstawowej, które 21 maja przyszłego roku o godz. 10.15 mają przystąpić do I Komunii Świętej odbędzie się w piątek po Mszy Świętej wieczornej czyli o godz. 18.30. Rodziców zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.00, po której będzie spotkanie. Rodzice przychodzą bez dzieci. Rodziców prosimy o wzięcie ze sobą kartki i długopisu. Przy okazji przypominamy o kupieniu dzieciom różańców.
 • W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik a wraz z nim piękne nabożeństwa różańcowe, które będziemy odprawiali codziennie, także w niedziele o godz. 18.30. Różaniec należy do najbardziej owocnych modlitw zaraz po Mszy Świętej. Za odmówienie 5 tajemnic różańca w sposób ciągły w kościele, w rodzinie lub pobożnym stowarzyszeniu połączone z rozważaniem wyznaczonych tajemnic – można codziennie zyskać odpust zupełny pod zwykłym warunkami. Wszystkich, którzy nie mogą przyjść do kościoła - prosimy o wspólną modlitwę różańcową w rodzinie. Tę sprawę kładziemy na sercu, szczególnie wszystkim, żonom, babciom i matkom. W październiku w poniedziałki nie będzie Koronki do Miłosierdzia Bożego , natomiast w poniedziałki i środy od godz. 17.30 do 17.50 będzie jak zwykle będzie prywatna adoracja Najświętszego Sakramentu. W środy po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z dwoma dziesiątkami różańca. W środę na to nabożeństwo przychodzą dzieci i młodzież wraz rodzicami.

Sumę odpustową o godz. 18.00 w kościele Świętego Józefa odprawił i kazanie wygłosił ksiądz mgr Maciej Przygodzki - dyrektor d/s administracyjno – ekonomicznych Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po sumie odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła Świętego Krzyża i tam nastąpiło zakończenie uroczystości z ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego.
 
W sobotni poranek, 10 września, Służba Liturgiczna z naszej parafii udała się do Gniezna. Lektorzy uczestniczyli w Jubileuszu z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Wraz z księżmi opiekunami ok. 700 młodych zgromadziło się na gnieźnieńskim rynku. To z centrum miasta wyruszyła procesja do katedry, aby tam przeżywać wspólnie Eucharystię pod przewodnictwem ks. Prymasa. Ksiądz Przemysław Kwiatkowski – rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w czasie kazania zachęcał młodych do dawania świadectwa oraz do modlitwy za nowych kleryków, którzy rozpoczną pierwszy rok formacji w PWSD. Całość zwieńczyła wspólna uczta na Placu św. Wojciecha przy katedrze.

2016 09 10 01  2016 09 10 02

 • Bardzo dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 • Dzisiaj przypada w kościele Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się, najmilsi, aby twórcy i nadawcy medialni działali w duch miłości i prawdy a my sami, abyśmy korzystali z tych środków w zgodzie z własnym sumieniem oraz dla dobra osobistego i swojej rodziny.
 • Wrzesińskie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zaprasza na dzisiejsze spotkanie, które odbędzie się o godz. 17.00 w plebanii.
 • Pielgrzymom udającym się na samolotowo – autokarową pielgrzymko – wycieczkę do Lourdes, Santiago de Compostela i Hiszpanii przypominamy, że zbiórka z bagażami jest w poniedziałek o godz. 5.15 przed plebanią. W pielgrzymce weźmie też udział ksiądz proboszcz. Pielgrzymom życzymy szczęśliwej drogi. Ze swojej strony ksiądz proboszcz i uczestnicy tego wyjazdu zapewniają o modlitwie w intencji naszej wspólnoty parafialnej, szczególnie w Lourdes i w Sanktuarium świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.
 • Spotkanie między-religijne, któremu będzie przewodniczył Ojciec Święty, odbędzie się we wtorek w Asyżu. Papież Franciszek prosi, abyśmy w tym dniu modlili się w intencji pokoju na świecie.
 • W piątek 23 września, w dzień świętego Ojca Pio, który patronuje nam w przepięknej figurze znajdującej się obok ołtarza Miłosierdzia Bożego – z racji kościoła Świętego Krzyża - przypada w naszej parafii całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach stałej adoracji Pana Jezusa w naszej diecezji. Adoracja połączona z "Jerychem Różańcowym" rozpocznie się po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 9.00 i potrwa do godz. 17.45. W tym czasie przyjdźmy najmilsi, uwielbić niezgłębioną miłość naszego Zbawiciela, ukrytego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, błagając o Boży pokój na świecie. Dla pewnego porządku podajemy plan adoracji.

 • Serdeczne podziękowanie składamy firmie elektrycznej naszego parafianina za poprawienie oświetlenia wnętrza naszego kościoła.
 • Dzisiaj rozpoczynają się, trwające do środy, Kwartalne Dni Modlitw za Dzieci, Młodzież i Wychowawców oraz VI Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego, który przeżywamy pod hasłem: "Miłosierni jak Ojciec". Zatem, w tym tygodniu, módlmy się o dobrych rodziców i wychowawców naszych dzieci i młodzieży oraz o łaskę wytrwania młodego pokolenia w przyjaźni z Panem Bogiem do końca życia.
 • Rejonowe spotkanie dla Narzeczonych odbędzie się dzisiaj od godz. 14.00 – 16.00 w plebanii. W tym spotkaniu powinny wziąć udział wszystkie pary, które ślubują w terminie do 4 grudnia włącznie.
 • Jutro 12 września przypada wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Na Mszę Świętą zapraszamy jutro o godz. 17.00, 17.30 i 18.00.
 • Msza Święta za zmarłą mamę księdza proboszcza śp. Felicję Kroll – od mieszkańców Przyborek z ul. Grójeckiej – będzie odprawiona jutro o godz. 18.00.
 • W środę 14 września przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i nasz główny odpust parafialny. Tego dnia łaski odpustu zupełnego będzie można otrzymać podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościele Świętego Krzyża o godz. 9.00 i 16.30. Na godz. 9.00 zapraszamy szczególnie osoby chore i starsze oraz tych, którzy nie będą mogli przyjść po południu. Sumę odpustową o godz. 18.00 w kościele Świętego Józefa odprawi i kazanie wygłosi ksiądz mgr Maciej Przygodzki dyrektor d/s administracyjno – ekonomicznych Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po sumie będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła Świętego Krzyża i tam też nastąpi zakończenie uroczystości z ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego. Prosimy, aby w procesji eucharystycznej udział wzięły wszystkie poczty sztandarowe. Do udziału w sumie odpustowej zapraszamy wszystkich parafian, w tym uczniów klas III gimnazjum jak i młodzież szkół ponadgimnazjalnych, dla których to będzie uroczyste rozpoczęcie: przygotowania do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania i katechizacji przedmałżeńskiej. Po Mszy Świętej i procesji młodzież udaje się do kościoła Świętego Józefa, gdzie będzie miała pierwsze spotkanie.
  Na odpust młodzież zarówno klas III gimnazjum jak i klas I, II i III szkoły ponadgimnazjalnej – przynosi karteczki z wypisanym: imieniem, nazwiskiem, adresem i telefonem rodziców oraz podaną klasą i szkołą do której młodzież uczęszcza. Wszyscy módlmy się o ładną pogodę na dzień naszego odpustu parafialnego.

 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich i będzie dzisiaj w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30. Na tę wymianę zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia.
 • Oprócz stałych terminów adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi w każdej parafii, od jutra we Wrześni, od poniedziałku do piątku codziennie w innej parafii od godz. 17.00 – 18.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej. I tak: w poniedziałek u nas tutaj w kościele świętego Józefa, we wtorek we Farze, w środę w kościele p.w. Świętego Kazimierza Królewicza, w czwartek w kościele p.w. Świętej Królowej Jadwigi i w piątek w kościele p.w. Świętego Ducha. Ta informacja jest podana dzisiaj we wszystkich parafiach wrzesińskich oraz wywieszona – na afiszu w gablotkach parafialnych. Ponieważ u nas w poniedziałki o godz. 17.00 jest Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu będzie po tej Mszy Świętej, natomiast okazja do spowiedzi świętej będzie od godz. 17.00, tak jak informuje plakat. Przy tej okazji przypominamy, że spowiedź święta w naszej parafii, jest w dni powszednie pół godziny przed Mszami Świętymi sprawowanymi o godz. 17.00 i 18.00 a w niedziele i uroczystości – w miarę możliwości księży. Zwykle, w niedziele i uroczystości w czasie Mszy Świętych jest okazja do spowiedzi świętej.
 • Spotkanie Rady Ekonomicznej odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 w plebanii. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich członków Rady naszej parafii.
 • W czwartek 8 września przypada Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia na Mszę Świętą zapraszamy o godz. 17.00 i 18.00.

 • Od dzisiaj w niedzielę jest już Msza Święta również o godz. 12.00. W tym tygodniu będzie jeszcze wakacyjny porządek Mszy Świętych, a więc:
  - we wtorek będzie jeszcze Msza Święta o godz. 7.00 rano
  - w środę o godz. 16.45 – ostatnia w czasie tych wakacji Msza Święta w kaplicy przy dawnym CPN. Od czwartku począwszy będzie już stały porządek Mszy Świętych i nabożeństw.
 • Spotkanie organizacyjne pielgrzymów udających się 19–go września na samolotowo-autokarową pielgrzymko-wycieczkę do Lourdes, Santiago de Compostela i Hiszpanii odbędzie się we wtorek o godz.19.00 w Parafii pw. Świętego Wita w Słupach. Wyjazd samochodami na to spotkanie będzie we wtorek o godz. 17.45 sprzed naszej plebanii. Wszystkich pielgrzymów z Wrześni i okolic prosimy o przybycie we wtorek o godz. 17.45 przed naszą plebanię. Jest jeszcze możliwość zapisania się na tę pielgrzymko-wycieczkę. Jej program jest wywieszony w gablotce.
 • W czwartek 01-go września przypada 77. rocznica wybuchu II-giej wojny światowej. W czwartek więc pamiętajmy, najmilsi, w naszej modlitwie o wszystkich poległych i pomordowanych w czasie tej tragicznej wojny. Pomódlmy się także o Boży pokój na całym świecie.
 • W czwartek rozpoczyna się też nowy rok szkolno-katechetyczny. W imieniu dyrekcji Zespołu Szkół w Nowym Folwarku przypominamy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolno-katechetycznego w tej szkole będzie w czwartek o godz. 9.00.
 • Burmistrz Miasta i Gminy oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają 1-go września do uczczenia zamordowanych więźniów Kolejowego Obozu Pracy we Wrześni. Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 na Dworcu Kolejowym w sali dawnego baru kolejowego. Program uroczystości jest wywieszony na afiszu w gablotce. O godz. 18.45 rozpocznie się druga część uroczystości przy tablicy upamiętniającej zamordowanych więźniów Kolejowego Obozu Pracy we Wrześni przy ulicy Wiśniowej. Serdecznie zapraszamy, szczególnie naszych parafian, do wzięcia udzialu w tej uroczystości.
 • W czwartek 1-go września przypada także I czwartek miesiąca. Tego dnia po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 odprawimy nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie naszego Koła Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które tym razem rozpocznie się udziałem członków tego Koła w uroczystości upamiętniającej zamordowanych więźniów Kolejowego Obozu Pracy we Wrześni przy tablicy przy ulicy Wiśniowej. Następnie członkowie Koła udadzą się do plebanii na dalszą część spotkania.

 • Bardzo dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 • W poniedziałek 22 – go sierpnia przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, pod której wezwaniem i opieką jest kaplica przy dawnym C.P.N.
  Z tej okazji, w najbliższą środę o godz. 16.45 odprawimy tam uroczystą Mszę Świętą z możliwością zyskania odpustu zupełnego. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej Mszy Świętej, szczególnie parafian, którzy jeszcze nie byli w tej urokliwej, pięknie wyremontowanej naszej kaplicy.
 • Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z "Jerychem Różańcowym", odprawianym w ważnych intencjach Kościoła i świata – odbędzie się w środę w Parafii pw. Świętego Kazimierza Królewicza. Adoracja rozpocznie się po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.00 i potrwa do godz. 17.30. O godz.18.00 będzie tam Msza Święta z Nowenną do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
  Dla naszej parafii są przewidziane godziny od 12.30 do 15.00. O godz. 15.00 będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Serdecznie zachęcamy parafian do udziału w tej ważnej modlitwie; szczególnie prosimy o to członków Żywego Różańca oraz, tym razem, mieszkańców ulicy Tęczowej i Turkusowej.
 • W piątek 26–go sierpnia przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Na Msze Święte tego dnia zapraszamy do kościoła Świętego Krzyża o godz. 17.00 i 18.00. Chociaż nie jest to uroczystość nakazana, to jednak jako czciciele Matki Najświętszej przyjdźmy, najmilsi, w piątek uczcić imieniny naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej.
 • Za tydzień czyli, tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia, podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 złożymy Panu Bogu nasze parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi. W związku z tym bardzo prosimy mieszkańców wszystkich wiosek o wykonanie tradycyjnych wieńców dożynkowych. Wszystkie delegacje prosimy o ustawienie się przed Mszą Świętą przed głównym wejściem do kościoła.
 • W przyszłą też niedzielę będzie już Msza Święta o godz. 12.00.
 • W minionym tygodniu odeszła do Domu Ojca 70–letnia mieszkanka Psar Polskich ś.p. Irena Kirkiewicz, której pogrzeb odbył się w czwartek na cmentarzu komunalnym.
  Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć:
  a) wartościowy "Przewodnik Katolicki" gdzie m.innymi przeczytamy wywiad z niezwykłą Mery Wagner, kanadyjską działaczką na rzecz życia nienarodzonych dzieci i ich matek,
  b) miesięcznik "Cuda i Łaski Boże", dokonane za wstawiennictwem Matki Bożej Skalmierzyckiej
 • Jeszcze raz dziękuję wszystkim ofiarodawcom zamówionych intencji mszalnych za zmarłą moją mamę ś.p. Felicję Kroll. Ofiarodawcy są powiadomieni o terminach odprawiania tych Mszy Świętych. Terminy te zostały też umieszczone na stronie internetowej naszej parafii.
 • W poniedziałek 15–go sierpnia przypada nakazana uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny a zarazem Święto Wojska Polskiego. Jest to najstarsza uroczystość maryjna, która wyraża prawdę, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba jako wierna Matka Syna Bożego. Msze Święte w uroczystość wniebowzięcia NMP będą według wakacyjnego porządku niedzielnego, w więc o godz. 7.30, 9.00, 10.30 i 19.00. W czasie każdej Mszy Świętej będzie poświęcenie tegorocznych pierwocin zbóż, ziół i kwiatów.
 • Burmistrz Miasta i Gminy, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne i Towarzystwo Unia Wrześnian zapraszają 15-go sierpnia na uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem 68 Pułku Piechoty we Wrześni przy ul. Słowackiego w 96 – tą rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz.10.30. Po uroczystości zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Obrońców Ojczyzny w kościele farnym o godz. 11.30. Będzie to zarazem Msza Święta z racji głównego odpustu parafii farnej.
 • Już dzisiaj informujemy, że za 2 tygodnie, czyli tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia, podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 złożymy Panu Bogu nasze parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi. Bardzo prosimy więc mieszkańców poszczególnych wiosek o wykonanie na 28–go sierpnia tradycyjnych wieńców dożynkowych.
 • Są jeszcze wolne 2 miejsca na samolotowo - autokarową pielgrzymkę do Lourdes i Hiszpanii, którą organizuje nasza parafia w dniach 19 – 28 września. Koszt pielgrzymki wraz z przelotem w obie strony wynosi 3450 zł +100 euro. Szczegółowy, ciekawy program pielgrzymki jest wywieszony w gablotce. Można go też otrzymać w zakrystii. W pielgrzymce weźmie udział ksiądz proboszcz. Zapisu można dokonać w biurze parafialnym. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć ciekawy „Przewodnik Katolicki”.
 • Serdeczne podziękowanie składamy wszystkim, którzy swoim podpisem poparli projekt „Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę”. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 105 osób.
 • Bardzo dziękujemy też rodzinom, które ugościły i przenocowały pielgrzymów Grupy Regionalnej Gniezno 2, idących w Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Wraz z pątnikami jesteśmy zbudowani otwartością i serdecznością naszych parafian. Wszystkim rodzinom jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie.
 • Wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich odbyła się i dzisiaj w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 będzie wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn naszej parafii.
 • We wtorek 09–go sierpnia przypada święto świętej Teresy Benedykty od Krzyża, w świecie Edyty Stein, dziewicy i męczennicy, patronki Europy. We wtorek zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 7.00.
 • W środę Parafialna Poradnia Rodzinna będzie nieczynna.
 • Są jeszcze wolne 4 miejsca na samolotowo-autokarową pielgrzymkę do Lourdes i Hiszpanii, którą organizuje nasza parafia w dniach 19 – 28 września. Koszt pielgrzymki wraz z przelotem w obie strony wynosi 3450 zł. Szczegółowy program pielgrzymki można otrzymać u księdza proboszcza, który też weźmie w niej udział. Zapisu na pielgrzymkę można dokonać w biurze parafialnym. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.
 • W minionym tygodniu tragicznie zmarli:
  21–letni mieszkaniec Psar Małych ś.p. Wojciech Frąckowiak, którego pogrzeb odbył się wczoraj na cmentarzu farnym
  36–letni mieszkaniec również Psar Małych ś.p. Jacek Golański, którego pogrzeb odbył się także wczoraj na cmentarzu komunalnym.
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
 • Zachęcamy aby przy wyjściu z kościoła nabyć "Przewodnik Katolicki", w którym przeczytamy obszerne podsumowanie Światowych Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka.
Pielgrzymi w drodze do Częstochowy.
We wtorek późnym popołudniem przyszli, Września przywitała ich lekkim deszczykiem. Później był czas u rodzin na odświeżenie się i posiłek (i usunięcie kleszczy). O 20:30 adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Apelem Jasngórskim. 
Rano wyruszyli we mgle i w rześkim powietrzu, ale z uśmiechem i świeżymi siłami.
Niosą nasze intencje do Jasnogórskiej Pani, pamiętajmy i my o nich w naszych modlitwach.
W dniach 29-31 lipca udaliśmy się na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Do Krakowa przybyliśmy w sobotę, następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej udaliśmy się do wyznaczonych sektorów by tam oczekiwać na spotkanie z Ojcem Świętym. W sobotę wieczorem odbyło się czuwanie modlitewne podczas którego Papież Franciszek przestrzegł pielgrzymów przed "paraliżem naszych czasów", jakim jest "mylenie szczęścia z kanapą". - Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat po to, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi - apelował Franciszek. Wskazał, że taka "kanapa" sprawia, że zostajemy zamknięci w domu, nie trudząc się ani też nie martwiąc. Dodał, że "Kanapa-szczęście" jest prawdopodobnie cichym paraliżem, który może nas zniszczyć najbardziej, bo po trochu, nie zdając sobie z tego sprawy, stajemy się ospali, ogłupiali, otumanieni, podczas gdy inni – może bardziej żywi, ale nie lepsi – decydują o naszej przyszłości. Podkreślił, że "Pan, jak w dniu Pięćdziesiątnicy, chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia. Pragnie On twoich rąk, by nadal budować dzisiejszy świat".
- Niech Bóg błogosławi wasze marzenia - powiedział papież. Młodzi modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia, był też czas na chwilę medytacji, a na zakończenie papież pobłogosławił ich Najświętszym Sakramentem. Na koniec wszyscy zaśpiewali Apel Jasnogórski po łacinie, jako nawiązanie do modlitwy Jana Pawła II w 1991 roku na Jasnej Górze. Bezpośrednio po zakończeniu czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem rozpoczął się ekumeniczny koncert CREDO in Misericordiam Dei. W niedzielę rano odbyła się Msza Święta. Podczas kazania Ojciec Święty zachęcał, by nie oddalać się od Jezusa "nawet wtedy, kiedy nam się wydaje, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi". - On kocha nas jako takich, w ten sposób także Jego miłosierdzie staje się dla nas rzeczywistością.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom a szczególnie wolontariuszom z Lipówki – jesteście żywym świadectwem wiary w Pana Boga.
ks. Radosław
SDM KrakowSDM KrakowSDM Krakow
 • W dniu dzisiejszym ksiądz Radek z młodzieżą naszej parafii uczestniczy w Krakowie we Mszy Posłania, której przewodniczy Ojciec Święty.
  Jest to kulminacyjny punkt Światowych Dni Młodzieży, który też kończy to wielkie spotkanie młodych z Bogiem, papieżem i ze sobą. Wspierajmy jeszcze dzisiaj młodych naszą modlitwą.
 • Jutro 1–go sierpnia przypada 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jutro więc pamiętajmy w modlitwie o wszystkich naszych bohaterach narodowych, którzy oddali życie i zdrowie za naszą wolność.
 • Z racji rozpoczynającego się jutro miesiąca sierpnia, zgodnie z wieloletnim apelem księży biskupów, podejmijmy, najmilsi, w tym miesiącu abstynencję od napojów alkoholowych jako nasz dar ofiarowany Bogu za wszystkich dotkniętych skutkami tego strasznego nałogu, łącznie z rodzinami alkoholików. W sierpniu też nikogo nie częstujmy alkoholem.
 • Jak wiemy, we wtorek przybędą do Wrześni na nocleg grupy kolorowe Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W naszej parafii, tradycyjnie, gościć będziemy grupę z Gniezna, która - jak się okazało - będzie liczyć około 50 osób. Pielgrzymi przybędą we wtorek około godziny 17.00. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć przyjęcia 41 osób. Obecnie brakuje jeszcze noclegów dla około 10 osób. Uprzejmie więc prosimy o przyjęcie jeszcze tych pielgrzymów, którzy dotąd nie mają zapewnionego u nas noclegu. Przypominamy też prośbę, aby we wtorek odebrać z kościoła zgłoszoną ilość osób. Za udzieloną gościnę z góry serdecznie dziękujemy.
 • W czwartek przypada wspomnienie świętego Jana Marii Vianneya – patrona proboszczów i jednocześnie I czwartek miesiąca. Msze Święte tego dnia będą o godz. 17.00 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 18.00 odprawimy nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
 • W piątek przypada I piątek miesiąca. Tego dnia od 8.30 będą odwiedziny chorych z sakramentami świętymi w ich ich domach. Chorych, którzy nie są zgłoszeni na stałe prosimy zgłaszać do środy włącznie. Jak zwykle też, w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.30 także szafarze nadzwyczajni pojadą z Komunią Świętą do chorych.
  W piątek, po południu, od godz. 15.00 do 16.45 będzie spowiedź w kościele świętego Józefa i tam, wyjątkowo, w ten piątek sierpnia, będą Msze Święte o godz. 17.00 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie nabożeństwo wynagradzające N.S.P.J. za grzechy całego świata.
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn naszej parafii będzie w sobotę w kaplicy w Psarach Polskich i w przyszłą niedzielę w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30.
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć: "Przewodnik Katolicki", gdzie m.in. przeczytamy o przeżyciu Światowych Dni Młodzieży w diecezjach.
  Na stolikach przy wyjściach z kościoła są też wyłożone bezpłatne egzemplarze najnowszego "Przeglądu Powiatowego".
W piątek o godz. 8.30 młodzież udała się do Mielżyna. Jest tutaj 18 sióstr. W chwili obecnej trzynaście sióstr bezpośrednio służy Osobom Niepełnosprawnym, pozostałe siostry z klasztoru wspierają pracę swoimi modlitwami i cierpieniami. To właśnie tutaj w ramach miłosierdzia goście z Holandii wraz z wolontariuszami spotkali się z siostrami oraz z osobami niepełnosprawnymi. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą – po Mszy Świętej ksiądz proboszcz Sławomir Zadłużny pobłogosławił wszystkich uczestniczących we Mszy Świętej relikwiami Świętego Jana Pawła II. Po Mszy Świętej odbyła się część artystyczna. Młodzi ludzie po tym spotkaniu wyszli odmienieni – gdyż niemoc i słabość osób niepełnosprawnych ma ogromną moc przemienienia ludzkich serc. O godz. 13.00 młodzież spożyła posiłek i od godz. 14.00 do 16.30 przebywała na basenie. (musi być coś dla ducha i ciała) O godz. 20.00 odbyło się przepiękne czuwanie modlitewne w kościele farnym.
W sobotę - wspólna modlitwa na Placu św. Wojciecha u stóp katedry rozpoczęła całodniowe spotkanie, które stanowi centralny punkt dni w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uczestniczą w nim wszystkie grupy zagraniczne, wolontariusze, duchowni, goście, a także mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej, zaproszono bowiem wszystkich chętnych – w szczególności rodziny i młodych, którzy do Krakowa nie pojadą. Ksiądz Prymas powiedział:
"Ogromnie się cieszę widząc Was tutaj razem. Cieszymy się wszyscy, że dziś, po tych kilku dniach pobytu w parafiach, przybyliście razem do Gniezna, pod to Wzgórze Lecha, gdzie zaczęła się Polska, gdzie bije nasze chrzcielne źródło, gdzie są nasze korzenie, gdzie na kamiennych tablicach, ku pamięci wypisaliśmy słowa świętego Jana Pawła II, że stąd nie pójdziemy w przeszłość. Pójdziemy ku przyszłości. Weźmijcie Ducha Świętego!"
SDM Gniezno SDM Gniezno SDM Gniezno SDM Gniezno
 • Ksiądz Proboszcz bardzo dziękuje za życzenia modlitewne i ofiarowane Komunie Święte z okazji 13-tej rocznicy rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w naszej parafii i jego patrona błogosławionego Czesława.
 • Powoli dobiega końca pobyt we Wrześni naszych gości z Holandii, przygotowujących się na spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie. Pielgrzymi wraz z księdzem Antonim, pochodzącym z Indii a pracującym w Holandii, będą uczestniczyć dzisiaj we Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30. Po południu będzie wspólne spotkanie w Country Clubie "Na skraju lasu" w Nowym Folwarku, jutro o godzinie 9.30 wspólna Msza Święta i wyjazd do Krakowa.
  W tym miejscu jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję księdzu Radkowi, naszym wolontariuszom, rodzinom goszczącym przybyłą młodzież, pani Martynie – naszej tłumaczce, scholi parafialnej, państwu kościelnym i organistom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do udanego pobytu pielgrzymów na terenie gościnnej naszej parafii. Dziękujemy też Urzędowi Miasta i Gminy oraz Starostwu Powiatowemu a także wszystkim, którzy pomogli wrzesińskim parafiom w ugoszczeniu młodzieży. Gościom życzymy dalszego, częstego upraszania natchnień Ducha Świętego i podążania za ich światłem w zdrowiu i błogosławieństwie Bożym wraz ze wszystkimi im bliskimi oraz radosnego i pełnego przeżyć duchowych spotkania z papieżem w Krakowie.
 • W poniedziałek, 25 lipca przypada święto świętego Jakuba Apostoła oraz wspomnienie świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Jest to również dzień imienin księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, który jeszcze w tym roku przeprowadzi wizytację naszej parafii. Polecajmy jutro tego solenizanta Bogu we wspólnej pamięci modlitewnej.
 • We wtorek, 26 lipca przypada wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. We wtorek więc pomódlmy się za nasze babcie i dziadków oraz za osoby starsze, a żyjącym złóżmy serdeczne życzenia.
 • Katolickie Porozumienie Samorządowe oraz ojcowie paulini zapraszają do Biechowa na wspólne przejście przez Bramę Miłosierdzia i zyskanie odpustu zupełnego. Bezpłatne dwa wyjazdy autokarem do Biechowa będą w najbliższy czwartek oraz w czwartek 4 sierpnia. Oba wyjazdy są o godzinie 17.00 sprzed kościołów: świętej Królowej Jadwigi i Świętego Ducha. Chętni mogą się zapisać na wyjazd dzwoniąc na numery telefonów podane na afiszu w gablotce.
 • Jak już wiemy, w przyszły wtorek, 2 sierpnia przybędą do naszej Wrześni na nocleg pielgrzymi Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W naszej parafii tradycyjnie, będziemy gościć grupę z Gniezna liczącą około 100 osób. Pielgrzymi przybędą 2 sierpnia około 17.00. Serdecznie dziękujemy rodzinom, które zgłosiły dotąd chęć przyjęcia 6 pielgrzymów. Obecnie brakuje jeszcze noclegów dla około 90 osób. Uprzejmie więc prosimy o przyjęcie tych pielgrzymów, którzy dotąd nie mają zapewnionego u nas noclegu. Za udzieloną gościnę z góry bardzo serdecznie dziękujemy.
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć bardzo ciekawy "Przewodnik Katolicki", gdzie m.in. przeczytamy wywiad z przyjacielem papieża Franciszka, który przybliża nam postać papieża jako człowieka spotkania z ludźmi. Na stolikach przy wyjściach z kościoła są też wyłożone bezpłatne, wartościowe, książki wydane z okazji Światowych Dni Młodzieży, przedstawiające chrześcijańskie fundamenty polskiej tożsamości, historię Polski i sylwetki wielkich Polaków.
 • Dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich, który rozpocznie się po skończonym remoncie korytarza, łazienki, salki i kuchenki w dolnej kondygnacji plebanii, a ten remont jest już na ukończeniu.
 • Serdeczne podziękowanie składamy też za ofiarowaną meblościankę, szafki i krzesła dla naszej pięknie wyremontowanej salki w plebanii. Dziękujemy też naszemu parafianinowi za ofiarowane dwa dębowe krzesła do prezbiterium i trzy dębowe krzesła do poczekalni w biurze parafialnym. Wszystkim ostatnim dobrodziejom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
 • Z okazji 13 rocznicy rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w naszej parafii przez księdza proboszcza oraz z okazji dnia swojego patrona, solenizant w środę o godz. 18.00 odprawi Mszę Świętą dziękczynną. Ksiądz proboszcz prosi o modlitwę i przyjęcie w jego intencji Komunii Świętej.
 • Jak już wiemy od środy też do przyszłego poniedziałku, w ramach przygotowań do ŚDM, będziemy gościli w naszej parafii 10–osobową grupę młodzieży ze swoim duszpasterzem z Holandii. Dziękując rodzinom, które otwartym sercem pragną przyjąć naszych gości do swoich domów, bardzo prosimy o modlitwę w intencji papieża, naszych rodzin goszczących młodzież oraz wszystkich, którzy wezmą udział w tym wielkim święcie młodych z całego świata, w tym również za młodzież naszej parafii, która wybiera się na te spotkanie. Jednocześnie wszystkich parafian, młodszych i starszych, szczególnie tych, którzy nie pojadą do Krakowa, zapraszamy do udziału w sobotnim spotkaniu w Gnieźnie które będzie centralnym świętowaniem ŚDM w naszej diecezji. Przypominamy, że spotkanie to rozpocznie się uroczystą Eucharystią na placu Świętego Wojciecha przed katedrą. O godz. 19.00 zaś na Stadionie Miejskim przy ul. Wrzesińskiej odbędzie się koncert ewangelizacyjny i widowisko teatralne. Będzie to przedsmak niepowtarzalnej atmosfery ŚDM. Jeszcze raz wszystkich parafian serdecznie zapraszamy do przeżycia tego spotkania.

 • W poniedziałek 11 lipca przeżywamy święto świętego Benedykta, patrona Europy.
 • Dzień imienin księdza arcybiskupa seniora Henryka Muszyńskiego przypada w piątek 15 lipca. Tego dnia pamiętajmy, najmilsi, w modlitwie o tym byłym pasterzu naszej archidiecezji.
 • Wrzesińska Grupa Błękitna zaprasza do wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę. W tym roku z racji Światowych Dni Młodzieży ulega zmianie termin pielgrzymki. Wyjście z Wrześni 3 sierpnia, wejście na Jasną Górę 10 sierpnia. Spotkanie organizacyjne, w czasie którego będzie można zapisać się na rekolekcje w drodze odbędzie się w niedzielę 10 lipca po wieczornej Mszy Świętej w salce przy kościele farnym we Wrześni. Szczegóły podane są na afiszu w gablotce.
 • Trwa remont korytarza, łazienki, salki parafialnej i kuchenki w dolnej kondygnacji naszej plebanii. W związku z tym chętnie przyjmiemy krzesła potrzebne do salki. Chętnych, którzy chcieliby ofiarować krzesła, prosimy o kontakt z panem kościelnym Zenonem Adamskim.
 • Już dzisiaj informujemy, że do naszej parafii w ramach Światowych Dni Młodzieży przybędzie 10 osobowa grupa z Holandii. Będą oni u nas przebywać od środy 20 lipca do poniedziałku 25 lipca. Prosimy wszystkich parafian o modlitwę w intencji naszego papieża i młodzieży.
 • Podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski dnia 8 czerwca 2016 r., Księża Biskupi podjęli decyzję o poparciu inicjatywy: "Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę". Na zebranie wymaganych 100 tys. podpisów Komitet posiada zaledwie 3 miesiące, począwszy od 15 czerwca br. Ustawa ma na celu ustalenie zasad zakazu handlu w placówkach handlowych oraz w podmiotach działających na rzecz handlu w niedziele z wyłączeniem kilku niedziel w roku, w przypadku których potrzeba handlu podyktowana jest szczególną koniecznością zaspokajania potrzeb ludności oraz ustalenie zasad godzinowego ograniczenia handlu w Wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Podpisując się pod petycją należy podać pełne imię (imiona), nazwisko, dokładne miejsce zamieszkania – kod pocztowy, miejscowość, ulicę oraz numer domu oraz czytelny 11 cyfrowy numer PESEL. Wszystkie dane należy wpisywać wyraźnie. Druki wyłożone są przy głównym wyjściu z kościoła.
 • W minionym tygodniu odeszła do Domu Ojca, 68 letnia śp. Irena Stolarek której pogrzeb odbył się na cmentarzu komunalnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć "Przewodnik Katolicki". Na stolikach przy wyjściach z kościoła są też wyłożone bezpłatne egzemplarze najnowszego "Przeglądu powiatowego".
 • Przypominamy, że w lipcu i sierpniu jest wakacyjny porządek Mszy Świętych i nabożeństw a więc:
  • w niedziele lipca i sierpnia nie będzie Mszy Świętej o godz. 12.00. Pozostałe Msze Święte będą bez zmian. W lipcu i sierpniu więc wymienianki roczne z godz. 12.00 będą czytane przed Mszą św. o godz. 10.30 a w związku z tym przed sumą nie będzie Koronki do Bożego Miłosierdzia.
  W dni powszednie lipca i sierpnia Msze Święte będą:
  • we wtorki o godz. 7.00 rano
  • a w pozostałe dni tygodnia o godz. 17.00 i 18.00 z tym, że w środy o godz. 16.45 Msza Święta będzie w kaplicy koło dawnego C.P.N. zatem w środy w kościele będzie tylko Msza Święta o godz. 18.00
  • w piątki lipca i sierpnia Msze Święte będą w naszym kościele parafialnym Świętego Krzyża.
  • w lipcu i sierpniu Koronka do Miłosierdzia Bożego będzie w poniedziałki po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 a prywatna adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w środy od 17.30 – 17.50. W środy po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, na która serdecznie zapraszamy.
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich i dzisiaj odbędzie się w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30.
 • W czwartek przypada I czwartek miesiąca. Tego dnia po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
 • Spotkanie organizacyjne dla wolontariuszy naszej parafii wyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży odbędzie się w piątek o godz. 19.00 w plebanii.
 • Wrzesińska Grupa Błękitna zaprasza do wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę. W tym roku z racji Światowych Dni Młodzieży ulega zmianie termin pielgrzymki. Wyjście z Wrześni 3 sierpnia, wejście na Jasną Górę 10 sierpnia. Spotkanie organizacyjne, w czasie którego będzie można zapisać się na rekolekcje w drodze odbędzie się w niedzielę 10 lipca po wieczornej Mszy Świętej w salce przy kościele farnym we Wrześni. Szczegóły podane są na afiszu w gablotce.
 • W przyszłą niedzielę, jako w drugą niedzielę miesiąca, składka będzie przeznaczona na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 • Trwa remont korytarza, łazienki, salki parafialnej i kuchenki w dolnej kondygnacji naszej plebanii. W związku z tym chętnie przyjmiemy krzesła potrzebne do salki. Chętnych, którzy chcieliby ofiarować krzesła, prosimy o kontakt z panem kościelnym Zenonem Adamskim.
 • W minionym tygodniu odszedł do Domu Ojca 64-letni mieszkaniec Wrześni śp. Stanisław Chołuj, którego pogrzeb odbył się na cmentarzu komunalnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć "Przewodnik Katolicki", gdzie przeczytamy między innymi przeczytamy artykuł "Wolna Niedziela – to się opłaca".
 • W miniony piątek rozpoczęły się wakacje i czas urlopów. Przybyli do nas również krewni, turyści i wczasowicze. Wszystkim życzymy dobrego odpoczynku i napełnienia się miłością Stwórcy objawioną w pięknie przyrody i w kochających sercach ludzi.
 • Kolejny "Wieczór chwały u Mamy" odbędzie się dzisiaj w Biechowie o godz. 16.00. W programie jest Eucharystia z prośbą o uzdrowienie, uwielbienie oraz modlitwa wstawiennicza. Zainteresowanych zapraszamy.
 • Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z "Jerychem Różańcowym" odprawianym w bardzo ważnych intencjach Kościoła i świata odbędzie się we wtorek w Parafii p.w. Świętego Kazimierza Królewicza. Adoracja rozpocznie się po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.00 a zakończy się o 17.45. O godz. 18.00 będzie tam Msza Święta. Dla naszej parafii są przewidziane godziny od 12.30 – 15.00. O godz. 15.00 będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Serdecznie zapraszamy parafian do udziału w tej ważnej modlitwie; szczególnie prosimy o to członków Żywego Różańca oraz tym razem mieszkańców ul. Świętokrzyskiej we Wrześni.
 • W środę 29 czerwca przypada uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte z tej uroczystości będą już we wtorek o godz. 18.00 oraz w środę o godz. 9.00, 16.30 i 18.00. Tego dnia nie będzie prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu i Nowenny do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po Mszy wieczornej będzie nabożeństwo czerwcowe. Chociaż nie jest to uroczystość nakazana przybądźmy, najmilsi, tego dnia na Mszę Świętą i ofiarujmy ją w intencji dzisiejszego następcy świętego Piotra – Ojca Świętego Franciszka.
 • Serdeczne podziękowanie składamy wszystkim rodzinom, które zgłosiły chęć przyjęcia pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wstępnie do naszej parafii miało przyjechać ok. 100 osób ale liczba ta zmalała do 10 osób, które przybędą do nas 20 lipca z Holandii. W związku z tym rodziny, które przyjmą pielgrzymów prosimy na spotkanie organizacyjne w czwartek o godz. 20.00 do plebanii. Wszystkie pozostałe rodziny uprzejmie prosimy, aby zamiast pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży – przyjęły pielgrzymów naszej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, którzy przybędą do nas na nocleg z 2/3 sierpnia. Za wielką życzliwość jeszcze raz bardzo dziękujemy.
 • W piątek przypada I piątek miesiąca. Tego dnia od godz. 8.30 będą odwiedziny chorych z sakramentami świętymi w ich domach. W lipcu i sierpniu chorych będzie odwiedzał jeden ksiądz, dlatego chorych i ich rodziny prosimy o wyrozumiałą cierpliwość. Chorych, którzy nie są zgłoszeni na stałe, prosimy zgłaszać do środy włącznie. Jak zwykle też, w przyszła niedzielę po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.30 także szafarze nadzwyczajni pojada z Komunia Świętą do chorych. W piątek po południu będzie spowiedź od godz. 15.00 – 16.45. W piątek Msze Święte będą o godz. 17.00 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie nabożeństwo wynagradzające N.S.P.J za grzech całego świata.

 1. Serdeczne podziękowanie składamy firmie drogowej naszego parafianina za zniwelowanie nierówności pozbruku na terenie przykościelnym oraz wykonanie bardzo widocznego oznaczenia pierwszego stopnia głównych schodów prowadzących do kościoła.
 2. Bardzo dziękujemy również za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 3. Przedwakacyjne spotkanie Wrzesińskiego Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00 w naszej plebanii. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 4. W Środę 22 czerwca, w 13 rocznicę przejścia do Domu Ojca księdza kanonika Józefa Wronki pamiętajmy o nim w naszej modlitwie. Z tej okazji w przyszłą niedzielę o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tego długoletniego duszpasterza naszej parafii i budowniczego tego kościoła.
 5. W czwartek 23 czerwca przypada Dzień Ojca. Tego dnia pomódlmy się w intencji naszych ojców a żyjącym złóżmy serdeczne życzenia. Czwartkowe nabożeństwo czerwcowe ofiarujemy w intencji wszystkich ojców.
 6. Wszystkie dzieci, młodzież i studentów oraz rodziców, wychowawców i nauczycieli zapraszamy w czwartek na godz. 18.00 na Mszę Świętą z okazji piątkowego zakończenia roku szkolno – katechetycznego. Okazja do spowiedzi świętej będzie o godz. 17.30. W czasie tej Mszy Świętej podziękujemy Panu Bogu za miniony rok szkolno – katechetyczny oraz będziemy prosić o szczęśliwy i radosny czas wakacji. Podczas tej Mszy Świętej też dotychczasowi kandydaci zostaną uroczyście przyjęci do grona ministrantów i lektorów naszej Liturgicznej Służby Ołtarza. Przy tej okazji przypominamy, że Msza Święta na zakończenie i początek roku szkolno – katechetycznego ma termin stały i:
  • na zakończenie roku jest w przeddzień rozdania świadectw o godz. 18.00
  • na początek roku – w pierwszą niedzielę września o godz. 12.00

 • Wdzięcznym sercem dziękujemy za modlitwy w intencji nas kapłanów pracujących w naszej parafii; szczególnie zaś dziękujemy tym osobom, które podjęły stałą taka modlitwę. Zapewniamy o wzajemnej stałej pamięci w modlitwie z naszej strony. To jest wspaniały fundament wzajemnego umacniania się w nadprzyrodzonej wierze, nadziei i miłości oraz budowania prawdziwej wspólnoty duchowej w naszej rodzinie parafialnej. Dziękujemy za ofiary składane na jadłodajnie im. Świętego brata Alberta we Wrześni. Zebraliśmy kwotę 3.899 zł. Jeszcze raz dziękujemy za każdy, życzliwy dar serca.
 • Bardzo dziękujemy także wszystkim, którzy ubiegłej niedzieli złożyli do skarbonek ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, która buduje cały naród, jako dar wdzięczności wobec Boga za wielkie rzeczy jakie uczynił w ciągu naszych dziejów. Na ten cel zebraliśmy 499,50 zł.
 • Serdeczne podziękowanie składamy również naszej scholi i jej rodzicom, za wspaniałą organizację Przeglądu Piosenki Religijnej "To dla Ciebie Dobry Boże pioseneczka ta", w którym udział wzięło 5 scholi i 2 solistki. Wspólna radość spotkania była najlepszym prezentem dla naszych parafialnych organizatorów, którzy zebrali wiele podziękowań od wszystkich zaproszonych gości. I my jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie za tyle pięknych chwil przeżytych ubiegłej niedzieli.
 • Rejonowe Spotkanie dla Narzeczonych odbędzie się dzisiaj od godz. 14 do 16.00 w plebanii naszej parafii. W spotkaniu powinny wziąć udział pary, które maja ślubować do 11 września włącznie.
 • We wtorek 14 czerwca przypada wspomnienie bł. Bp. Michała Kozala a w środę 15 czerwca bł. bł. Jolanty, patronki archidiecezji. Msze Święte będą o godz. 17.00 i 18.00.
 • Spotkanie Wrzesińskiego Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 17.00 w plebanii. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 • W minionym tygodniu odeszła do Domu Ojca 50-letnia śp. Teresa Królak. Pogrzeb naszej parafianki odbędzie się w poniedziałek. O godz. 12.00 będzie Msza Święta w kościele, a o godz. 13.00 – pogrzeb na cmentarzu farnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć "Przewodnik Katolicki" w którym między innymi przeczytamy artykuł "Trudna droga pomnika". Na stolikach przy wyjściach z kościoła są też wyłożone bezpłatne egzemplarze najnowszego "Przeglądu Powiatowego".

rekolekcje dietaDuszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Rościnnie zapraszają na wczaso-rekolekcje z programem zdrowotno-żywieniowym opartym na diecie warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej.

Rekolekcje są przeznaczone dla osób pragnących:

 • harmonii, spokoju i odpoczynku (piękne i spokojne położenie Domu Rekolekcyjnego z dala od miejskiego zgiełku),
 • poprawić swoje zdrowie,
 • umocnić i odnowić swoją wiarę

Szczególnie polecamy oczyszczenie organizmu przed planowanym poczęciem dziecka oraz wspomagająco przy leczeniu niepłodności.

Rekolekcje odbędą się w dwóch terminach: 18-28 lipca i 3-13 listopada w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Informacje i zapisy pod nr tel.: 693 952 409, http://www.roscinno.pl

 

 • Bardzo dziękujemy inicjatorom i uczestnikom nabożeństw majowych odprawianych w kaplicy w Psarach Polskich oraz przy krzyżach w Psarach Małych i na tzw. "Gośkówce" obok państwa Foluszyńskich. Mieszkańcom tego miejsca bardzo dziękujemy również za upiększenie terenu wokół krzyża.
 • Serdeczne podziękowanie składamy także 148 osobom, które swoim podpisem poparły obywatelski projekt ustawy o prawnej ochronie życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.
 • Ksiądz Proboszcz też wszystkim serdecznie dziękuje za współczucie, modlitwę, obecność na pogrzebie, ofiarowane Komunie Święte i zamówione Msze Święte z racji przejścia do Domu Ojca jego mamy ś.p. Felicji Kroll.
  Oprócz wymienionych już intencji mszalnych zostaną jeszcze odprawione następujące Msze Święte:
  - dnia 11 grudnia 2016r.w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kołdrąbiu: "Od delegacji tej parafii obecnej na pogrzebie".
  W naszej zaś parafii będą odprawione Msze Święte:
  - od parafianek z Psar Małych uczęszczających do krzyża na nabożeństwa majowe,
  - od I-szej Róży Żywego Różańca Niewiast naszej parafii,
  - od II-giej, III-ciej, IV-tej i V-tej Róży Żywego Różańca naszej parafii oraz od Wrzesińskich Kół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich działających przy naszej parafii,
  - oraz od państwa Domańskich i Radziemskich.
  O terminach odprawienia tych Mszy Świętych ksiądz proboszcz poinformuje ofiarodawców.
 • W dniu dzisiejszym przeżywamy w Polsce IX Święto Dziękczynienia za wszystkie łaski, które naród polski otrzymał w ciągu dziejów od Pana Boga. Program uroczystości warszawskich jest wywieszony w gablotce prze kościołem.

Dnia 5 czerwca 2016 o godz. 16.00 w naszej parafii odbędzie się Przegląd Piosenki Religijnej. Bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania.

Zaprasza Schola działająca w Parafii p.w. Świętego Krzyża wraz z duszpasterzami. 
 • Trwa oktawa Bożego Ciała. W związku z tym przypominamy, że dzisiaj Msza Święta wieczorna będzie, wyjątkowo, o godz. 16.00 z nabożeństwem majowym i procesją eucharystyczną do 4 ołtarzy zbudowanych przez mieszkańców Wrześni wokół kościoła Świętego Krzyża. Dzisiaj więc, wyjątkowo, nie będzie Mszy Świętej o godz. 19.00.
 • W poniedziałek Msze Święte w naszym kościele będą o godz. 16.30 i 18.00.
 • W poniedziałek też biuro parafialne będzie nieczynne.
 • We wtorek 31 maja przypada Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia na Msze Święte zapraszamy o godz. 17.00, 17.30 i 18.00.
 • W środę rozpoczyna się miesiąc czerwiec poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą okazujemy udziałem w nabożeństwach czerwcowych. Będą one odprawiane tak jak majowe czyli zarówno w dni powszednie jaki i w niedziele o godz. 18.30. Zapraszamy do licznego udziału w tych ważnych nabożeństwach.
 • W środę 1 czerwca przypada też Dzień Dziecka. Tego dnia, pamiętajmy w modlitwie o naszych dzieciach i złóżmy im nasze serdeczne życzenia. Środowe nabożeństwo czerwcowe, połączone z Nowenną do Matki Boskiej Nieustającej pomocy, ofiarujemy: "W intencji dzieci".
 • W czwartek jest zakończenie Oktawy Bożego Ciała i I czwartek miesiąca. Tego dnia nabożeństwo czerwcowe ofiarujemy w intencji świętych i licznych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Po nabożeństwie odbędzie się w plebanii spotkanie naszego Koła Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich. Na to ważne spotkanie zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia.

W dniu 25 maja odeszła do Pana Boga 94-letnia Felicja Kroll, mama naszego księdza proboszcza.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się:

 • w poniedziałek 30 maja o godz. 16.30 w kościele św. Krzyża na Lipówce we Wrześni odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłej,
 • we wtorek 31 maja o godz. 9.00 w kościele św. Wita w Słupach odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłej,
 • msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek, 31 maja o godz. 12.00 w kościele św. Krzyża na cmentarzu nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy. Po Mszy św. pogrzebowej odbędzie się pogrzeb na tymże cmentarzu.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie ...

 • Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na pomoc naszym siostrom i braciom w Chrystusie poszkodowanym w niedawnym trzęsieniu ziemi w Ekwadorze. Na ten cel zebraliśmy 1243 zł.
 • W poniedziałek przypada Dzień Modlitw Katolików Całego Świata za Kościół w Chinach.
 • Próba dla dziewczynek chcących sypać kwiatki Panu Jezusowi w czasie procesji Bożego Ciała, w tym dla tegorocznych dzieci komunijnych będzie w środę o godz. 19.00. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami serdecznie zapraszamy.
 • W czwartek przypada nakazana uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana, zwana także uroczystością Bożego Ciała. Pierwsza Msza Święta z tej uroczystości będzie już w środę o godz. 18.00. W czwartek Msze Święte będą według porządku niedzielnego z tym, że Msza Święta sprawowana o godz. 10.30 rozpocznie się, wyjątkowo o godz. 10.15. W Boże Ciało więc Msze Święte będą o godz. 7.30, 9.00,10.15,12.00 i 19.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.15 wyruszy ulicami naszego osiedla procesja eucharystyczna do 4 – ołtarzy ulicami: Świętokrzyską, Spacerową, Letnią, Wczasową, Promienistą i Słoneczną do kościoła. Uprzejmie prosimy parafian o zbudowanie 4 – ech ołtarzy oraz udekorowanie wszystkich domów naszej parafii. Dekoracje te powinny pozostać na czas całej Oktawy Bożego Ciała.
  W Boże Ciało można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za udział w śpiewie: "Przed tak Wielkim Sakramentem".
 • W czwartek też 26 maja przypada Dzień Matki. Tego dnia nabożeństwo majowe ofiarujemy "W intencji wszystkich matek"
 • W Oktawie Bożego Ciała po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie nabożeństwo majowe i potem będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła.
 • W przyszła niedzielę, przypadającą w Oktawie Bożego Ciała, zgodnie z wieloletnią tradycją, Msza Święta wieczorna będzie, wyjątkowo o godz. 16.00 w kościele Świętego Józefa i po niej wyruszy procesja do 4 – ech ołtarzy wokół kościoła Świętego Krzyża. Prosimy, aby w tym roku cztery ołtarze wokół kościoła Świętego Krzyża zbudowali:
  I ołtarz – mieszkańcy ulicy Kwiatowej od nr 1 - 4
  II ołtarz – mieszkańcy ulicy Kwiatowej od nr 6 - 16
  III ołtarz – mieszkańcy ulicy Kwiatowej od nr 17 - 20
  IV ołtarz - mieszkańcy ulicy Kwiatowej od nr 22 - 30
  Prosimy, aby w budowę ołtarzy włączyli się wszyscy mieszkańcy podanych numerów w porozumieniu ze sobą. Metalowe konstrukcje ołtarzy można otrzymać od państwa kościelnych.
  Przy okazji przypominamy, że we Wrześni, która obecnie pełni dyżur w budowaniu ołtarzy w niedzielę w Oktawie Bożego Ciała, jak i potem w innych miejscowościach – przyjęliśmy zasadę, że ołtarze wokół kościoła Świętego Krzyża buduje po kilka rodzin z każdej z ulic branych alfabetycznie lub miejscowościach, gdzie nie ma ulic: według kolejności numerów domów. W ten sposób powtarzalność budowy tych ołtarzy będzie miała bardzo długi odstęp czasu.
  Przypominamy, też że w przyszłą niedzielę Msza Święta sprawowana o godz. 16.00 będzie już Mszą Świętą wieczorną, a więc w przyszłą niedzielę, wyjątkowo, nie będzie Mszy Świętej wieczornej o godz. 19.00!
 • Dziękujemy wszystkim parafianom którzy dotąd poparli projekt ustawy o prawnej ochronie życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie prosimy wszystkich pełnoletnich parafian, którzy jeszcze tego nie uczynili, aby do przyszłej niedzieli włącznie poparli ten projekt wpisując na listy, wyłożone przy głównym wyjściu z kościoła z kościoła, swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel i własnoręczny podpis.
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć: "Przewodnik Katolicki", w którym przeczytamy między innymi o tym, że najpiękniejszą monstrancją dla Jezusa Eucharystycznego jest sam człowiek.

markowice akademia rodzinyMarkowicka Spółdzielnia Socjalna NAZARET we współpracy z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, Bazyliką Mniejszą pw. Nawiedzenia NMP w Markowicach zaprasza do udziału w Markowickiej Akademii Rodziny. Udział jest bezpłatny.
Kontakt dla osób zainteresowanych udziałem: tel. 52/318.17.67 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

« Szczegóły i terminarz spotkań na plakacie

 • Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 • Dzisiaj, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 59- cioro dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. W tym miejscu serdeczne podziękowanie składamy księdzu Radkowi, rodzicom, dzieciom i tym wszystkim, którzy przyczynili się do głębokiego, duchowego przeżycia tej uroczystości. Ponadto rodzicom dziękuję za bardzo przydatny dar ołtarza w postaci nowego Mszału Liturgicznego, potrzebnego do sprawowania każdej Mszy Świętej. Dzieci komunijne będą miały teraz "Biały Tydzień, który zaczyna się w poniedziałek udziałem we Mszy Świętej o godz. 18.00 i nabożeństwem majowym, po którym będzie wspólne zdjęcie.
  W czwartek, w ramach Białego Tygodnia, Dzieci Komunijne z księdzem Radkiem i swoimi bliskimi udają się do sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.
 • W poniedziałek, w drugi dzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego przypada święto N.M.P. Matki Kościoła. Msze Święte w poniedziałek będą według porządku świątecznego czyli o godz. 9.00, 16.30 i 18.00. Chociaż nie jest to święto nakazane to jednak niech nasza miłość do Matki Bożej zachęci nas do udziału w jutrzejszej Mszy Świętej. W poniedziałek biuro parafialne będzie nieczynne.
 • Od poniedziałku też rozpoczyna się okres zwykły w którym wspomina się całe misterium zbawienia.
 • W czwartek przypada święto ku czci Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wieczystego Kapłana. Tego dnia na Msze Święte zapraszamy na godz. 17.00 i 18.00.
 • Spotkanie naszego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich odbędzie się w czwartek po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 i nabożeństwie majowym w plebanii. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia i małżeństwa, które chciałyby umocnić swoją miłość małżeńską oraz bardziej włączyć się w życie naszej parafii.

pulikowski 23 05 2016Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie oraz Referat Duszpasterswa Rodzin zapraszają na spotkanie z dr Jackiem Pulikowskim. Państwo Pulikowscyjako jedyni polscy świeccy audytorzy, uczestniczyli w ub. roku w XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym. Spotkanie odbędzie się w auli PWSD w dniu 23. maja br. o godz. 19:00.

Relacja i komentarze nt. Synodu na strone KAI »

konferencja macierzynstwo 21 05 2016Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska, Civitas Christiana oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej serdecznie zapraszają na konferencję poświęconą macierzyństwu. Odbędzie się ona w dniu 21. maja br. w auli Kolegium Europejskiego w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego 5-7 w godz. 10:00 - 14:00.

W programie:

 • Psychologiczne ujęcie macierzyństwa - dr Bogna Białecka, psycholog
 • Medialne karykatury macierzyństwa - dr Monika Białkowska, teolog, dziennikarka
 • Macierzyństwo kobiet wykluczonych - Elżbieta Pilarczyk, dyrektor PCPR w Gnieźnie
 • Współczesne macierzyństwo i tacierzyństwo. Perspektywa komunikologiczna - prof. Eliza Grzelak, językoznawca
 • Panel dyskusyjny zudziałem zaproszonych gości
 1. Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn naszej parafii odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich i dzisiaj odbędzie się w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30.
 2. Dzisiaj, 8 maja, w Narodowy Dzień Zwycięstwa i 71 rocznicę zakończenia II wojny światowej, nabożeństwo majowe o godz. 18.30 ofiarujemy: „W intencji Ojczyzny
 3. Spotkanie dzieci klasy IV i ich rodziców, przed Rocznicą I Komunii Świętej, odbędzie się dzisiaj w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 12.00
 4. Na nabożeństwo majowe zapraszamy codziennie o godz. 18.30. W środy na nabożeństwo majowe przychodzą wszystkie dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Za radością zachęcamy też do udziału w nabożeństwach majowych, które, oprócz kościoła, odbywają się:
  • w kaplicy w Psarach Polskich – w soboty o godz. 16.30
  • i w Psarach Wielkich przy krzyżu obok państwa Foluszyńskich – codziennie o godz. 18.00
 5. W poniedziałek przypada, przeniesiona z niedzieli uroczystość ku czci świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego – obok Matki Najświętszej i świętego Wojciech – patrona Polski. Na Msze Święte w poniedziałek zapraszamy na godz. 17.00 i 18.00.
 6. Do soboty trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą modlimy się w łączności z nabożeństwami majowymi.
 7. W czwartek od rana będzie sprzątanie kościoła przed uroczystością I Komunii Świętej. W związku z tym w czwartek Msze Święte i nabożeństwo majowe będą w dolnej kaplicy.
 8. W piątek 13 maja przypada wspomnienie Matki Boskiej Fatimskiej pod której wezwaniem i opieką jest kaplica w Psarach Polskich. Z tej racji, w sobotę o godz. 17.00 zostanie tam odprawiona uroczysta Msza Święta z możliwością zyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
 9. Spowiedź święta przed uroczystością przed uroczystością I Komunii Świętej będzie w piątek. Na godz. 15.00 przychodzą dzieci z rodzicami z klasy III A ze szkoły w Nowym Folwarku a na godz. 16 – dzieci z rodzicami klasy III B ze szkoły w Nowym Folwarku i ze wszystkich innych szkół.
 1. Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Na ten cel zebraliśmy 1338 zł.
 2. Dzisiaj, z racji wspomnienia świętego Józefa Rzemieślnika, czcimy w naszym kościele tego wielkiego patrona ludzi pracy i dziękujemy mu za wszystkie wyproszone błogosławieństwa dla naszej wspólnoty parafialnej i naszej pracy. Dzisiaj, każdy kto uczestniczy tutaj we Mszy Świętej i przyjmie Komunię Świętą oraz odmówi modlitwy odpustowe zyskuje odpust zupełny. Uroczystą sumę odpustową o godz. 12.00 odprawi i kazanie wygłosi ksiądz Jan Oleksiuk, dyrektor domu zakonnego księży salezjanów w Koninie i proboszcz tamtejszej salezjańskiej Parafii p.w. Świętej Faustyny Kowalskiej.
 3. Z racji świąt majowych w dniach 1–3 maja wywieszamy flagi narodowe i maryjne.
 4. od poniedziałku do środy przypadają Dni Modlitw o Urodzaje i za Kraje Głodujące.
 5. Poniedziałek, 2 maja jest w Polsce świętem Flagi Narodowej.
 6. Biuro Parafialne w poniedziałek i czwartek będzie nieczynne.
 7. Burmistrz Miasta i Gminy, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne i Towarzystwo Unia Wrześnian zapraszają w poniedziałek 2 maja na uroczystość patriotyczno - religijną z okazji 168 rocznicy bitwy pod Sokołowem. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą sprawowaną o godz. 16.00 w kościele farnym, skąd nastąpi uroczysty przemarsz uczestników pod pomnik w Sokołowie, gdzie odbędzie się dalszy ciąg uroczystości.
 8. We wtorek w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Kościół w Polsce przeżywa uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Jest to więc święto państwowe i kościelne. Tego dnia modlimy się za polskich emigrantów żyjących na całym świecie. Trzeciego maja, w naszej parafii korzystamy z łaski odpustu zupełnego z racji dolnej kaplicy poświęconej Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Tego dnia Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego w górnym kościele a odpust zupełny będzie można zyskać udając się na modlitwy odpustowe do dolnej kaplicy. Trzeciego maja Msza Święta sprawowana o godz. 12.00 będzie sumą odpustową i dlatego będzie sprawowana w dolnej kaplicy. Sumę odpustową odprawi tam i kazanie wygłosi ksiądz mgr Waldemar Czarnecki – wikariusz Parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła w Nekli. Po Mszy Świętej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i czytana Litania Loretańska do N.M.P.

 • Dziękujemy młodzieży, jej świadkom i rodzinom za atmosferę modlitewnego przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, którego w miniony poniedziałek udzielił młodzieży ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski. Ponadto rodzicom tej młodzieży bardzo dziękujemy za dar ołtarza w postaci ofiary pieniężnej na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 • Serdeczne podziękowanie składamy też wszystkim, którzy przewodniczyli i wzięli udział w piątkowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z Jerychem Różańcowym.
 • Przypominamy, że spotkanie wszystkich dzieci klasy IV – tej i ich rodziców, w związku ze zbliżającą się Rocznicą I Komunii Świętej, odbędzie się dzisiaj po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 12.00, a uroczyste zakończenie katechizacji przedmałżeńskiej dla młodzieży III roku spotkań – odbędzie się również dzisiaj o godz. 19.00. Młodzież uczestniczy we Mszy Świętej wieczornej i potem będzie uroczyste rozdanie zaświadczeń ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej.
 • W poniedziałek 25 kwietnia przypada święto świętego Marka, ewangelisty. Tego dnia zapraszamy na Msze Święte o godz. 17.00 i 18.00.
 • W piątek zaś 29 kwietnia przypada święto świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora kościoła, patronki Europy. Tego też dnia przeżywamy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Msze będą w piątek o godz. 17.00, 17.30 i 18.00.
 • Przywitanie we Wrześni symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża i Ikony Matki Bożej odbędzie się w piątek o godz. 20.00 przy pomniku świętego Jana Pawła II przy kościele farnym. Następnie symbole zostaną przeniesione do kościoła, gdzie będzie nabożeństwo adoracji krzyża, Apel Jasnogórski i czas na indywidualną modlitwę do godz. 23.00. Następnego dnia czyli w sobotę o godz. 7.30 krzyż i Ikona wyruszą do parafii wrzesińskich. W sobotę ok. godz. 11.00 symbole wyruszą z Parafii p.w. Świętej Królowej Jadwigi w pieszej pielgrzymce do Biechowa, gdzie o godz. 14.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Prymasa, kończąca pielgrzymowanie symboli ŚDM w naszej archidiecezji. Całą młodzież z naszymi wolontariuszami ŚDM i wszystkich parafian zachęcamy do udziału w uczczeniu symboli ŚDM, głównie we Farze, jako zapowiedzi zbliżającego się już wielkiego święta młodych Krakowie z udziałem Ojca Świętego.

W miniony poniedziałek, 18. kwietnia, podczas Mszy Św. o godz. 17, ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tej uroczystości.

bierzmowanie2016 01 bierzmowanie2016 02 bierzmowanie2016 03 bierzmowanie2016 04 bierzmowanie2016 05 bierzmowanie2016 06

 • Bardzo dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dokończenie remontu w budynku kaplicy w Psarach Polskich.
 • W dniu dzisiejszym rozpoczyna się w kościele Tydzień Modlitw o Powołania, który przeżywamy pod hasłem: „Powołani do miłosierdzia”. W tym tygodniu módlmy się, najmilsi, w tej ważnej intencji dla Kościoła i naszej parafii.
 • Również dzisiaj rozpoczyna się w Powidzu peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Krzyż i Ikona Matki Bożej, ofiarowane młodzieży przez świętego Jana Pawła II, przybędą do Wrześni w piątek 29 kwietnia o godz. 20.00.
 • Spotkanie Wrzesińskiego Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00 w plebanii. Na to spotkanie serdecznie zapraszamy.
 • Spowiedź kandydatów do bierzmowania i ich rodzin jest dzisiaj podczas Mszy Świętych dopołudniowych a wieczorem od 18.30 – 18.55 będzie spowiadało dwóch księży i potem jeden ksiądz będzie spowiadał dalej podczas Mszy Świętej wieczornej.
 • W dniu jutrzejszym przybędzie do naszej parafii ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski, który podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 17.00 udzieli 60 kandydatom Sakramentu Bierzmowania. W poniedziałek będzie to jedyna Msza Święta, sprawowana w naszej parafii. W czasie tej Mszy Świętej dla kandydatów i ich świadków będą zarezerwowane środkowe rzędy ławek, natomiast rzędy zewnętrzne, miejsca w ławkach bocznych i na chórze będą przeznaczone dla rodzin bierzmowanych i wszystkich parafian. Zachęcamy do licznego udziału w tej uroczystej Mszy Świętej. Składka zbierana podczas Mszy Świętej będzie przeznaczona na Fundusz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży. W związku z bierzmowaniem, biuro parafialne w dniu jutrzejszym będzie nieczynne.
 • Płatne badania USG i tętnic kończyn dolnych i górnych, tętnic szyjnych i kręgowych, USG tarczycy i przerost prostaty odbędą się w środę w godzinach od 8.00 – 12.00 w Przychodni przy ul. Legii Wrzesińskiej 23C. Szczegóły podane są na afiszu w gablotce.
 • Spotkanie naszego Koła Stowarzyszeń Rodzin Katolickich odbędzie się w czwartek po Mszy Świętej wieczornej w plebanii. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia oraz małżeństwa, które pragną pogłębić swoją miłość i bardziej włączyć się w życie naszej parafii.
 • W piątek 22 kwietnia, w związku z kościołem świętego Józefa, przypada w naszej parafii całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach stałej adoracji Pana Jezusa w naszej diecezji. Będzie ona połączona z „ Jerychem Różańcowym” odprawianym w ważnych intencjach Kościoła, Europy i całego świata. Adoracja rozpocznie się po Mszy świętej sprawowanej o godz. 900 i potrwa do godz. 1745. W tym czasie przyjdźmy najmilsi, uwielbić niezgłębioną miłość naszego Zbawiciela ukrytego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Dla pewnego porządku podajemy godziny czuwania z Panem Jezusem dla poszczególnych miejscowości:
  Od godz. 9.30 – 10.00 – adorują uczestnicy Mszy Świętej
  Od godz. 10.00 – 11.00 – mieszkańcy Słomowa

 • Dzielimy się wielką radością z faktu, że ubiegłej niedzieli przynajmniej 34 osoby podjęły w naszej parafii Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Osobom tym bardzo dziękujemy a wszyscy, szczególnie im bliscy, wspierajmy ich naszą modlitwą o łaskę wytrwania w tym wielkim postanowieniu.
 • Dzisiejsza Niedziela Biblijna rozpoczyna w Polsce VIII Tydzień Biblijny, który ma pogłębić naszą prawdziwą obecność Boga w Jego Słowie kierowanym do nas.
 • W środę przypada Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Tego dnia pomódlmy się za wszystkich polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku przez radzieckie N.K.W.D.
 • Zgodnie z czytanym dzisiaj zaproszeniem od czwartku do soboty będą trwały w Gnieźnie i Poznaniu ogólnopolskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Program tych uroczystości jest wywieszony na afiszu w gablotce i podany jest na bezpłatnych ulotkach wyłożonych na stolikach przy wyjściach z kościoła. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tych bardzo ważnych dla naszej Ojczyzny uroczystościach.
 • Pierwsza spowiedź dzieci, które mają przystąpić do I Komunii Świętej będzie w piątek 15 kwietnia.
  Na godz. 15.00 przychodzą dzieci z rodzicami z klasy III A ze szkoły w Nowym Folwarku, na godz. 16.00 dzieci z rodzicami z klasy III B ze szkoły w Nowym Folwarku i ze wszystkich innych szkół.
 • W piątek nie ma spotkania młodzieży III roku katechizacji przedmałżeńskiej. Młodzież ta będzie miała uroczyste zakończenie katechizacji przedmałżeńskiej za dwa tygodnie w niedzielę 24 kwietnia o godz. 19.00. Uczniowie uczestniczą tego dnia we Mszy Świętej wieczornej i potem będzie uroczyste rozdanie zaświadczeń ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Przy okazji przypominamy, że zaświadczenie to jest konieczne do przyjęcia sakramentu małżeństwa.
 • Spotkanie Wrzesińskiego Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 17.00 w plebanii. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 • Już dzisiaj przypominamy, że w przyszły poniedziałek 18 kwietnia podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 17.00 ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski z Gniezna udzieli 59 kandydatom sakramentu bierzmowania. Już dzisiaj też informujemy, że w poniedziałek 18 kwietnia Msza o godz. 17.00 z udzieleniem sakramentu bierzmowania będzie jedyną Mszą Świętą tego dnia w naszym kościele. W związku z bierzmowaniem też w poniedziałek 18 kwietnia biuro parafialne będzie nieczynne.
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć wartościowy "Przewodnik Katolicki", gdzie między innymi przeczytamy o chrzcie Mieszka I jako kluczu do zrozumienia historii i kultury naszego narodu. Przypominamy też, że na stolikach przy wyjściach z kościoła są wyłożone bezpłatne ulotki z programem ogólnopolskich obchodów 1050–tej rocznicy Chrztu Polski – w Gnieźnie i Poznaniu.
 • Serdeczne podziękowanie składamy za poniedziałkowe ofiary złożone na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
 • Dzisiaj w Kościele przeżywamy Święto Miłosierdzia Bożego. Przy tej okazji zapraszamy do wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego: w niedziele o godz.10.15 i w poniedziałki po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00
 • Dzisiaj też rozpoczyna się 72-gi Tydzień Miłosierdzia, który przeżywamy pod hasłem: "Miłosierni jak Ojciec". W tym tygodniu chciejmy uwrażliwić się na potrzebę miłosierdzia wobec potrzebujących naszych sióstr i braci.
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich i dzisiaj odbędzie się w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30.
 • Ze względu na Wielki Tydzień i Oktawę Wielkanocy, jutro przypada w Kościele uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. W związku z tym, zachęcamy do podjęcia dzisiaj, szczególnie podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30, Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, składając w procesji z darami wypełnioną jedną część deklaracji, które są wyłożone na stolikach przy wyjściach z kościoła. Drugą część deklaracji z modlitwą adopcyjną zachowujemy dla siebie. W dzieło to można włączyć się także prywatnie przynosząc księdzu część wypełnionej przez siebie deklaracji.
 • Przypominamy, że od dzisiaj począwszy – Msze Święte w kościele, w niedziele wieczorem, będą o godz. 19.00, a Msze Święte w kaplicy w Psarach Polskich będą w soboty o godz. 17.00

 • Drogim Parafianom i wszystkim gościom życzymy duchowej radości serca płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zwycięstwo Chrystusa wzmocni naszą siłę do pokonywania codziennych trudności w drodze wiodącej do życia wiecznego.
 • Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na dofinansowanie wyjazdu naszej młodzieży do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym. Na ten cel zebraliśmy 938 zł.
 • W tym miejscu dziękujemy też służbie liturgicznej i wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego przebiegu liturgii tych najważniejszych dni w Roku Liturgicznym.
  Osobne podziękowania składamy paniom artystkom, państwu kościelnym oraz naszej lektorce i lektorowi za zbudowanie Ciemnicy i pięknego Grobu Pańskiego. Parafianom dziękujemy za pobożny i liczny udział w Triduum Paschalnym oraz za złożone ofiary.
 • Przypominamy, że woda święcona poświęcona w dniu wczorajszym – będzie do nabrania do przyszłej niedzieli przy głównym wyjściu z kościoła. W każdym domu powinna być na stałe woda święcona, aby odpędzała złe duchy i służyła do przyjęcia księdza przychodzącego na kolędę lub do chorego.
 • Uroczysta Rezurekcja odbyła się dzisiaj o godz. 7.00 rano. Następne Msze Święte są według porządku niedzielnego z tym, że dzisiaj nie ma Mszy św. wieczornej, natomiast o godz. 15.00 będzie Msza św. w kaplicy w Psarach Polskich.
 • Do soboty trwa Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego, które przypada w przyszłą niedzielę. Modlitwy Nowenny będziemy odmawiać w I i II święto o godz. 10.15, od wtorku do soboty, z wyjątkiem środy, po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 w środę nowenna będzie o godz. 17.45.
 • Jutro, w drugi dzień Świąt wielkanocnych Msze Święte będą tak jak w niedzielę. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 12.00 będzie, tradycyjna, uroczystość Emaus z pobłogosławieniem pojazdów. Msza Święta wieczorna w II święto będzie o godz. 17.00. Zgodnie z wieloletnią tradycją II dzień świąt jest poświęcony modlitwie w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i składka jest przeznaczona na potrzeby tej wyższej katolickiej uczelni w Polsce.
 • W piątek przypada I piątek miesiąca. W związku z niedawnymi odwiedzinami chorych w ich domach, przypominamy, że najbliższe odwiedziny chorych przez księży i szafarzy będą w I piątek maja. W piątek po południu będzie miesięczna spowiedź dla dzieci i młodzieży według stałego porządku:
  Od godz. 15.00 –dla dzieci klasy IV szkoły podstawowej
  Od godz. 15.30 – dla uczniów pozostałych klas szkoły podstawowej
  Od godz.16.00 – dla młodzieży gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych
  Od 17.00 – 17.30 – będzie przerwa w spowiedzi
  Od godz. 17.30 do 17.55 zapraszamy studentów i osoby dorosłe.

Jezus

PONIEDZIAŁEK – 7.03.2016r.

Godz. 10.00 – 11.15 Nauka i Nabożeństwo dla uczniów klas 0 – 5
Godz. 11.30 – 12.45 Nauka i Nabożeństwo dla uczniów klas 6 i gimnazjum

WTOREK – 8.03.2016r.

Godz. 10.00 – 11.15 Nauka i Nabożeństwo dla uczniów klas 0 – 5
Godz. 11.30 – 12.45 Nauka i Nabożeństwo dla uczniów klas 6 i gimnazjum

ŚRODA – 9.03.2016r.

Godz. 10.00 - Msza Św. z nauką ogólną dla uczniów klas 0 - 5 na zakończenie rekolekcji
Godz. 11.00 - Msza Św. z nauką ogólną dla uczniów klas 6, oraz dla gimnazjum na zakończenie rekolekcji

SOBOTA - 20.02.2016r.Jezus

Godz. 15.00 – Kaplica w Psarach Polskich – Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 18.00 – Kościół Świętego Józefa – Msza Święta z nauką ogólną

NIEDZIELA – 21.02.2016r.

Godz. 7.30 - Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 9.00 - Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 10.30 - Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 12.00 - Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 16.15 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a bezpośrednio po nich, tj. około 17.00 Msza Święta

PONIEDZIAŁEK – 22.02.2016r.

Godz. 9.00 - Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 18.00 – Msza Św. z nauką ogólną

WTOREK – 23.02.2016r.

Godz. 9.00 - Msza Święta z nauką ogólną
Godz. 18.00 – Msza Św. z nauką ogólną

ŚRODA – 24.03.2016r.

Godz. 9.00 - Msza Św. z nauką ogólną
Godz. 18.00 - Msza Św. z nauką ogólną

chazan spotkanie gnieno 1000PRAWO DO ŻYCIA BEZ KOMPROMISU

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Katolickie Stowarzyszenie "CIVITAS CHRISTIANA" i Stowarzyszenie "ZIEMIA GNIEŹNIEŃSKA" serdecznie zapraszają na spotkanie dyskusyjne z prof. Bogdanem Chazanem. Spotkanie odbędzie się w dniu 27.11 br. o godz. 18:00 w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

2015 10 04 00Dnia 4 października obchodziliśmy w naszej parafii potrójny jubileusz:
50 – lecia powstania Ośrodka Duszpasterskiego przy kościele Świętego Krzyża
40 – lecia powstania Parafii pw. Świętego Krzyża
30 – lecia poświęcenia kościoła Świętego Józefa
Jubileuszowa liturgia zgromadziła parafian, księży proboszczów wrzesińskich parafii, przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych oraz członków organizacji i stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa św. Wojciecha. Przed Mszą św. Ksiądz Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, poświęcił nowe organy ufundowane przez parafian. W czasie homilii Ksiądz Prymas podkreślił, że "Kościół ma troszczyć się o małżeństwo i rodzinę, a rodziny są wezwane do tego, by budować Kościół. Nie wolno nam się z tej wspólnoty wycofywać. Nie wolno się usprawiedliwiać, że nie jesteśmy zdolni, nie mamy siły i czasu, że może zrobią to za nas inni". Po Eucharystii wysłuchano krótkiego koncertu w wykonaniu organisty poznańskiej fary. Za wspólną modlitwę jej uczestnikom i Prymasowi Polski dziękował proboszcz parafii, ksiądz kanonik Czesław Kroll.

 

2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04  2015 10 04 

fot. W. Wojciechowski

Sobota 13.06.2015

1700 - Msza Święta z nauką wstępną w kaplicy w Psarach Polskich

1800 - Msza Święta z nauką wstępną

 

Niedziela 14.06.2015

Msze Święte z naukami wstępnymi: 730, 900, 1030, 1200, 1900    

Posłuchaj nagrania


Poniedziałek 15.06.2015

Temat: Chrzest Święty

Msze Święte z nauką - 900, 1800    

Posłuchaj nagrania

Po Mszy Świętej wieczornej nauka stanowa dla członków wszystkich ruchów i stowarzyszeń oraz osób chcących bardziej zaangażować się w działalność parafii.

 

Wtorek 16.06.2015

Temat: Małżeństwo

  900 - Msza Święta z nauką

1800 - Msza Święta z nauką i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

Posłuchaj nagrania

Po Mszy Świętej wieczornej nauka stanowa dla małżeństw

W miniony poniedziałek (1. czerwca) miała miejsce uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej Parafii. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i sakramentu bierzmowania udzielił ks. arcybiskup senior Henryk Muszyński.

Bierzmowanie-2015-01  Bierzmowanie-2015-02  Bierzmowanie-2015-03  Bierzmowanie-2015-04  Bierzmowanie-2015-05  Bierzmowanie-2015-06  Bierzmowanie-2015-07  Bierzmowanie-2015-08 

Bardzo dziękujemy naszej scholi i jej rodzicom, za wspaniałą organizację Przeglądu Piosenki Religijnej pt. „To dla Ciebie dobry Boże, pioseneczka ta", który odbył się w niedzielę, 15 czerwca 2014 roku przed kościołem św. Józefa., a udział w nim wzięło 5 scholi i 4 solistów. Wspólne śpiewanie zakończyła uroczystość plenerowa na naszym campingu z pieczonymi kiełbaskami, ciastem i napojami. Wspólna radość spotkania była najlepszym prezentem dla naszych parafialnych organizatorów, którzy zebrali wiele podziękowań od wszystkich zaproszonych gości. I my jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie za tyle pięknych chwil przeżytych ubiegłej niedzieli.

2014-06-14 012014-06-14 022014-06-14 032014-06-14 04

bp-polakSekretarz generalny KEP i biskup pomocniczy gnieźnieński Wojciech Polak został mianowany 17 maja przez papieża Franciszka nowym arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim Prymasem Polski. 49-letni bp Polak zastąpi na urzędzie abp. Józefa Kowalczyka. Jest najmłodszym Prymasem w Europie.

Więcej na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej »

turniej-logoW sobotę (5 kwietnia 2014) odbył się I Wielkanocny Turniej Piłki Nożnej Halowej organizowany przez służbę liturgiczną naszej parafii. Turniej odbył się w 2 kategoriach: do lat 15 i powyżej lat 15. W kategorii młodszych ministranci z naszej parafii zajęli 2 miejsce, a w kategorii powyżej 15 lat nasi lektorzy zajęli 4 miejsce. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym: służbie liturgicznej, sędziom, fotografce i dyrekcji w Zespołu Szkół w Nowym Folwarku za udostępnienie hali sportowej. Obszerna relacja i galeria zdjęć znajdzie się niebawem na stronie naszej Służby Liturgicznej www.lipowka.pl.

Umiłowani w Chrystusie Panu! Siostry i Bracia!

 

Każdego roku w Oktawie Narodzenia Pańskiego przeżywamy Niedzielę Świętej Rodziny. Kierujemy myśl ku naszym rodzinom i podejmujemy refleksję na temat sytuacji współczesnej rodziny. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje jak Rodzina z Nazaretu w trudnych sytuacjach starała się odczytać i wypełnić wolę Bożą. Taka postawa stawała się dla niej źródłem nowej siły. Jest to dla nas ważna wskazówka, że także dzisiaj posłuszeństwo Bogu i Jego woli jest gwarantem szczęścia w rodzinie.

 

Błogosławiony Jan Paweł II, do którego kanonizacji się przygotowujemy, przypomina, że prawda o małżeństwie jest „ponad wolą jednostek, kaprysami poszczególnych małżeństw, decyzjami organizmów społecznych i rządowych” . Prawdy tej należy szukać u Boga, ponieważ „sam Bóg jest twórcą małżeństwa” (GS 48; HV 8). To Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą, czyniąc ich niezastąpionym dla siebie darem. Rodzinę oparł na fundamencie małżeństwa złączonego na całe życie miłością nierozerwalną i wyłączną. Postanowił, że taka właśnie rodzina będzie właściwym środowiskiem rozwoju dzieci, którym przekaże życie oraz zapewni rozwój materialny i duchowy.

 

Chrześcijańska wizja objawia najgłębszy, wewnętrzny sens małżeństwa i rodziny. Odrzucanie tej wizji prowadzi nieuchronnie do rozkładu rodzin i do klęski człowieka. Jak pokazuje historia ludzkości, lekceważenie Stwórcy jest zawsze niebezpieczne i zagraża szczęśliwej przyszłości człowieka i świata. Nieliczenie się z wolą Boga w rodzinie prowadzi do osłabienia więzi jej członków, do powstawania przeróżnych patologii w domach, do plagi rozwodów, do tak zwanych „luźnych” czy „wolnych” związków praktykowanych już od młodości, często za zgodą czy przy milczącej akceptacji rodziców. Powoduje też brak otwarcia się małżonków na dar życia, czego owocem są negatywne demograficzne skutki. Z niepokojem obserwujemy coraz większe przyzwolenie społeczne na te zjawiska.

 

Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień – miesiąc abstynencji

Sierpniowa abstynencja – potrzebna, cenna i możliwa

Rozpoczyna się sierpień - w polskiej historii miesiąc szczególny. To dobry czas, by przypomnieć, że osoby niepełnoletnie zobowiązane są do całkowitej abstynencji, zaś wszystkich dorosłych obowiązuje umiar w spożywaniu napojów alkoholowych. W sierpniu prosimy o coś więcej, niż zachowanie trzeźwości. Prosimy o szczególny dar, jakim jest abstynencja! Ten apel wzbudza wiele kontrowersji. Dlatego ponownie przypominamy jego istotę.

abstynencja

Abstynencja - to słowo bardzo sponiewierane w świecie nieograniczonej konsumpcji. Jednak także w XXI w. jest ona potrzebna i cenna, a przede wszystkim - możliwa. Nie jest to smutne ograniczenie, ale szansa, źródło mocy wewnętrznej, źródło życia i radości! Takie świadome i dobrowolne wyrzeczenie bardziej niż nakazy i zakazy pokazuje, co jest w życiu cenne. Warto rozumieć abstynencję jako dzieło duchowe, jako dar miłości, jaki składamy z czegoś, do czego jako dorośli mamy prawo. Takie rozumienie tej postawy przekazali nam wielcy Polacy: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Oazowego i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a wcześniej ks. Jan Kapica – proboszcz w Tychach, gorliwy krzewiciel abstynencji na przełomie XIX i XX wieku. Abstynencja to dążenie ku pełnej wolności, która jest po to, aby kochać Boga, siebie samego i drugiego człowieka.

Dlatego również w tym roku zachęcamy: bracia i siostry, podejmijcie abstynencję w sierpniu! Zwłaszcza w Roku Wiary ta prośba nabiera szczególnego znaczenia, bowiem wiele osób przez brak trzeźwości traci wiarę. Niech nasza sierpniowa abstynencja będzie ofiarą w intencji ich powrotu do jedności z Bogiem. Podejmijmy ją także z pobudek patriotycznych i społecznych. Pamiętajmy, że sierpień jest miesiącem, w którym przeżywamy wiele ważnych świąt maryjnych i rocznic narodowych – niech abstynencja będzie jedną z form podkreślenia doniosłości tych dni. Nie zamykajmy oczu na zagrożenia, które niszczą życie milionów rodzin, osłabiają Kościół i całą naszą ojczyznę. Nie lekceważmy bólu i cierpienia dzieci, żon i matek, bezmiaru ich smutku, rozpaczy, utraconej nadziei i zaprzepaszczonych marzeń. Nie przechodźmy obojętnie obok tych problemów. Niech abstynencja stanie się odważnym znakiem naszej troski o życie narodu.

Prośba o abstynencję nie jest adresowana jedynie do osób, które borykają się z problemem alkoholowym. Sierpniowy apel nie jest też moralnym szantażem wobec tych, którzy nie nadużywają alkoholu, ale nie widzą nic złego w umiarkowanym towarzyskim piciu podczas wakacji. Jest to apel o wolność, o radość i  życie wartościami. Naszym świadectwem sierpniowej abstynencji możemy pokazać, że zależy nam na trzeźwości drugiego człowieka i całego narodu. Jednocześnie sami przed sobą możemy udowodnić, że potrafimy żyć bez alkoholu, że możemy bez niego wytrzymać tych kilka sierpniowych tygodni.

ks Michal m

W dniu dzisiejszym Mszą Św. sprawowaną o godz. 10.30 Ks. Michał zakończył trzyletnią posługę w naszej parafii. Z serca dziękujemy za ten czas, za serce, za słowo, które Ksiądz głosił przez te trzy lata. Na nowej Parafii życzymy Księdzu wielu łask od Boga, sił i wytrwałości, życzliwości od parafian. Zapewniamy o pamięci w modlitwie. Szczęść Boże ...

W miniony poniedziałek, 17 czerwca, JE ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski, udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z tej uroczystości.

2013-06-17 01m 2013-06-17 02m 2013-06-17 03m 2013-06-17 04m 

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,

choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy!

Drodzy Bracia i Siostry!

Tymi słowami uroczystej „Sekwencji Wielkanocnej” chrześcijanie na całym świecie wyrażają dziś wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – naszego Pana i Zbawiciela. Zmartwychwstanie Jezusa jest zatem wydarzeniem, które dokonało się w historii, lecz wychodzi poza jej granice. Otwiera nowy wymiar, który nazywamy wymiarem eschatologicznym i jest nadzieją naszego zmartwychwstania – czyli przejścia do nowego życia.

Drodzy Bracia i Siostry!

Pan Bóg działa w świecie bez rozgłosu, dlatego Chrystus po swoim Zmartwychwstaniu ukazał się nie całemu światu, lecz małej grupie swoich uczniów, których świadectwu trzeba nam zaufać i uwierzyć.

Bóg nie narzuca się nam siłą, lecz puka do naszych serc, czekając na odpowiedź. W naszej człowieczej egzystencji Bóg stopniowo i subtelnie ukazuje „swoją historię”, w którą możemy się włączyć lub nie. Stwórca szanuje naszą wolność i pozwala nam wybierać, nawet jeśli ten wybór oznacza odrzucenie Jego miłości i zbawienia. Człowiek, najdoskonalsze ze stworzeń, dokonuje zatem wyboru pomiędzy dobrem i złem, błogosławieństwem i przekleństwem, tym co Boże i tym co ze „świata”, tym co daje życie i tym co przynosi ze sobą śmierć.

Bł. Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski mówił otwarcie, że w naszym świecie trwa zmaganie między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Te dwa sposoby patrzenia na człowieka i na społeczeństwo ścierają się ze sobą i w jakiś sposób ze sobą konkurują.

„Cywilizacja śmierci” wyrażająca się w negatywnym stosunku do życia prowadzi nieuchronnie do powolnej samozagłady świata. Ratunkiem przed tą zagrażającą nam katastrofą jest „cywilizacja życia i miłości”, czyli świat bardziej ludzki oparty na wartościach, w pierwszym rzędzie na miłości, ale także na sprawiedliwości, prawdzie, wolności, solidarności. „Cywilizacja miłości” to życie oparte na prymacie etyki przed techniką, człowieka przed rzeczą, wartości duchowych przed materialnymi, miłosierdzia przed sprawiedliwością, „być” przed „mieć”.

Penitencjaria Apostolska dekretem z dnia 14 września 2012 roku ogłosiła warunki zyskania odpustów w Roku Wiary, który zaczyna się 11 października 2012, a kończy 24 listopada 2013 roku.

Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami mogą zyskać wierni:

 1. gdy w Roku Wiary wezmą udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu;
 2. za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy sanktuarium wskazanego przez ordynariusza miejsca z okazji Roku Wiary i wezmą tam udział w nabożeństwie, bądź będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych;
 3. gdy w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając Wyznanie Wiary;
 4. w dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary za pobożne nawiedzenie baptysterium lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenie chrzcielne.

Ponadto biskupi diecezjalni mogą w najbardziej stosownym do tego dniu (np. 24 listopada 2013 – zakończenie Roku Wiary) udzielić błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym.

Zgodnie ze wspomnianym dekretem, wyznaczam w Archidiecezji Gnieźnieńskiej:

 1. Bazylika Prymasowska – Sanktuarium św. Wojciecha,
 2. Bazylika Mniejsza – Inowrocław: Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny,
 3. Bazylika Mniejsza – Trzemeszno: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
 4. Bazylika Mniejsza – Kruszwica: Kościół Kolegiacki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,
 5. Dąbrówka Kościelna: Sanktuarium Matki Pocieszenia,
 6. Markowice: Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny,
 7. Pieranie: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej,
 8. Kawnice: Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia,
 9. Pakość – Kalwaria: Kościół pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej,
 10. Słupca: Sanktuarium św. Krzyża,
 11. Kościół Kolegiacki pw. Św. Floriana w Chodzieży,
 12. W każdym kościele parafialnym w pierwszy piątek każdego miesiąca oraz podczas „Triduum Sacrum”.

Ustanawiając powyższe Miejsca łaski ufam, że miejscowi duszpasterze pilnie dołożą wszelkich starań, ażeby wierni przybywający do tych świątyń, zostali ubogaceni jak najobfitszymi łaskami z okazji przeżywanego Roku Wiary.

Józef Kowalczyk

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński

Prymas Polski

kuriaKuria Metropolitalna w Gnieźnie w związku z przesunięciem obowiązku rozpoczęcia edukacji szkolnej (tj. 1-szej klasy szkoły podstawowej) dla sześciolatków na rok 2014, uprzejmie informuje, że dzieci, które rozpoczną naukę szkolną 1 września 2012 roku (niezależnie od wieku, 6 i 7-latki), od klasy pierwszej szkoły podstawowej będą realizowały nowy program nauczania religii, który przewiduje przystąpienie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej. Konsekwencją powyższej decyzji jest fakt, że w 2014 roku w Archidiecezji Gnieźnieńskiej nie będzie Pierwszej Komunii Świętej, a dzieci rozpoczynające klasę pierwszą szkoły podstawowej we wrześniu br. przystąpią do tego sakramentu w maju 2015 roku.

Ks. Bp. Bogdan Wojtuś 

Wikariusz Generalny

duchowa-adopcja

Pełna poprawna nazwa brzmi: "Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą". Nie jest to więc adopcja prawna dziecka po urodzeniu, pozbawionego opieki rodzicielskiej, do rodziny zastępczej, ale adopcja duchowa dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Wyrażana jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga. Trwa przez 9 miesięcy, okres wzrostu dziecka w łonie matki.

 

Więcej na stronie http://www.duchowaadopcja.com.pl

ddmgnieznoDiecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej uruchomiło na swojej stronie internetowej specjalną „Rozmównicę”. Na pytania, wątpliwości i prośby młodych ludzi odpowiadają specjaliści z różnych dziedzin.

„Rozmównica powstała, bo młodzi pytali” – mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Kulczynski, inicjator przedsięwzięcia. „Na naszą skrzynkę pocztową przychodziło bardzo wiele e-maili z pytaniami, prośbami o radę, wątpliwościami, dylematami. Niektóre były na tyle poważne, że wymagały interwencji fachowca. Pytali też księża i rodzice, czy znam kogoś, kto zajmuje się uzależnieniami, egzorcyzmami. Pomyślałem, że trzeba ten kontakt ułatwić” – dodaje ks. Kulczynski.

 

więcej na stronie DDM "WIOSŁO" - Rozmównica

2011-12-03_00W sobotę, 3 grudnia 2011r., Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia odnowionej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. W tym miejscu serdeczne podziękowanie składamy rodzinie z naszej parafii, która ufundowała odnowienie figury Matki Bożej stojącej przy kościele Świętego Krzyża. Jednocześnie bardzo dziękujemy firmie naszego parafianina, która wykonała masywny postument i umocowała odnowioną figurę, upiększając wcześniej otoczenie tego miejsca.
kaplica_mW minioną sobotę (12.11.2011r.) ksiądz biskup Bogdan Wojtuś dokonał uroczystego poświęcenia odnowionej kaplicy p.w. Matki Boskiej Królowej Świata w Psarach Polskich. Przy tej okazji jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania tego ważnego dzieła.

2010-04-09-w06mW minioną sobotę (9.04) gościliśmy w naszej parafii ks. bpa Wojciecha Polaka, który przeprowadzał wizytację kanoniczną. Wizytacja taka odbywa się w każdej parafii co 5 lat. Podczas wizytacji ks. biskup spotkał się o godz. 9.00 na Mszy Św. z osobami chorymi i starszymi, podczas której przypomniał o doniosłej roli, jaką niesie ze sobą nierozłączne doświadczenie wiary i cierpienia. Wskazał również, że osoby starsze, jako bardziej doświadczone, dają wspaniały przykład młodym pokoleniom ludzi wierzących.

Ks. biskup odwiedził znajdujący się na terenie parafii Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku, gdzie spotkał się z nauczycielami i młodzieżą, po czym spotkał się z wiernymi w kaplicach w Psarach Polskich oraz pobłogosławił małym dzieciom i ich rodzicom podczas nabożeństwa w kościele pw. Św. Józefa. Przypomniał o szczególnej i doniosłej roli rodziców w wychowaniu dzieci w wierze.

Następnie miało miejsce spotkanie z działającymi przy parafii: Radą Duszpasterską, Ekonomiczną, stowarzyszeniami, organizacjami, służbą liturgiczną i innymi osobami współpracującymi z parafią. Ks. biskup wysłuchał sprawozdania z działalności i pobłogosławił ich pracę.

Ostatnim punktem wizytacji było udzielenie podczas uroczystej Mszy Św. o godz. 18.00 sakramentu bierzmowania. Ks. biskup zwrócił szczególną uwagę, że sakrament bierzmowania, zwany czasem sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, niejako włącza młodych ludzi w odpowiedzialność za Kościół, kładzie na nich obowiązek głoszenia i świadczenia o Ewangelii.

 
Adwent. Czas modlitwy, oczekiwania, przygotowywania się. Portal DEON.pl zaprasza na Rekolekcje Adwentowe. Dostępne są dwie propozycje rekolekcji i coś absolutnie nowego: "Modlitwę w drodze", codzienne rozważania do ściągnięcia na komórkę czy odtwarzacze MP3.
 
 
 
Codzienne rozważania o. Dariusza Piórkowskiego SJ na każdy dzień Adwentu do czytań liturgicznych, których celem nie będzie szukanie Boga gdzieś w niedostępnych niebiosach, ale na ziemi. Rozważania rekolekcyjne będą próbowały odpowiedzieć, między innymi, na następujące pytania: Czy narodziny Jezusa zmieniły cokolwiek w naszym świecie? W jaki sposób Bóg komunikuje się z nami w codzienności? Czy i jak możemy odpowiedzieć na Jego zaproszenie? Co pomaga nam w szukaniu i odnajdywaniu Boga Wcielonego? Jaką rolę spełnia tutaj wspólnota? Dlaczego czasem nie potrafimy odczytać znaków Bożej obecności? Na jakie trudności napotykamy w czasie naszej pielgrzymki wiary?
Rozważania publikowane są codziennie od 28 listopada do 24 grudnia włącznie.
adwent 
Słowo Adwent pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", czyli "przyjście, przybycie, nadejście". W starożytnym Rzymie słowem "adventus" nazywano oficjalny przyjazd, odwiedziny dygnitarza państwowego po objęciu urzędu czy też coroczne przybywanie bóstwa do świątyni. Dla nas chrześcijan "adventus" oznacza czas przygotowujący nas do uczczenia narodzin Jezusa w Betlejem. To również nasze przygotowanie do powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię.

Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny i obejmuje 4 kolejne niedziele. Rozpoczyna się między 27 listopada a 3 grudnia, kończąc się w dzień Bożego Narodzenia. W tym czasie nie zdobimy ołtarzy i świątyń kwiatami, szaty liturgiczne mają kolor fioletowy - kolor pokutny, nie śpiewamy "Chwała na wysokości Bogu". Codziennie przez okres Adwentu odprawiane są Msze św. ku czci Maryi, w czasie których pali się świeca roratnia, symbol Najświętszej Maryi Panny (słowo Roraty pochodzi od słów pieśni na wejście - "rorate coeli...").
  
Pierwsze ślady istnienia Adwentu pochodzą z Galii i Hiszpanii z IV wieku. Adwent trwał wówczas 3 tygodnie. Łączył się z postem pokarmowym i praktykami ascetycznymi. Rzym wprowadził do liturgii Adwent w VI wieku, łagodząc jego charakter pokutny i akceptując liturgiczne przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia. Naszymi przewodnikami po Adwencie są: Izajasz, Jan Chrzciciel i Maryja.
 
Wymownym symbolem Adwentu jest wieniec i świeca adwentowa. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i stwarza poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Światło jest znakiem obecności Chrystusa "Światłości Świata". Światło czterech kolejnych świec adwentowych ma nas doprowadzić stopniowe do prawdziwego "Światła" wschodzącego w Boże Narodzenie. Zielone gałązki są symbolem nadziei, zwyciężającej śmierć. Wieniec adwentowy ma nam przypominać o radosnym czasie przygotowania adwentowego do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
 
Adwent to również czas przygotowania świątecznych niespodzianek dla najbliższych. To czas przygotowania naszych serc na przyjście Dzieciątka Jezus przez rekolekcje.
 
 
Liturgia Kościoła pomaga nam przejść od okresu zwykłego w ciągu roku do Adwentu z pewną kontynuacją. Podobnie jak ostatnie dni roku liturgicznego także Adwent charakteryzuje oczekiwanie na ponowne przyjście Pana. Trzy słowa ostatnich dni roku liturgicznego: – Bądźcie uważni! czuwajcie! módlcie się! – stanowią fundamentalną wskazówkę do tego, jak przeżywać czas Adwentu. Te same słowa usłyszymy w antyfonie do psalmu 24.: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę, mój Boże, Tobie ufam: niech nie doznam zawodu. W tym zwróceniu się do Boga z ufnością i nadzieją niedoznania zawodu tkwi sedno naszego zaangażowania w przeżycie czasu Adwentu z uwagą, czuwaniem i z modlitwą.

Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia nam czym jest "świętych obcowanie", które co niedzielę wyznajemy podczas odmawiania "Wierzę w Boga Ojca ...". Kościół jest komunią świętych, tzn. że istnieje w Kościele wspólnota dóbr: "Jedność Ducha Świętego, który Nim (Kościołem) kieruje, sprawia, że wszystko to, co Kościół posiada jest wspólne tym, którzy do niego należą". Na wszystko, co posiada prawdziwy chrześcijanin, winien patrzeć on jak na dobro, które ma wspólne z innymi. Powinien być zawsze gotowy i chętny, by przyjść z pomocą najbardziej potrzebującym, gdyż jest tylko zarządcą dóbr Pana.

Uczniowie w pierwszej wspólnocie w Jerozolimie "trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwach" (Dz 2,42). To zdanie pokazuje nam, że oprócz dóbr materialnych we wspólnocie dokonuje się również wymiana dóbr duchowych: wiary, sakramentów, charyzmatów, czyli specjalnych łask, udzielanych wiernym przez Ducha Świątego w celu budowania Kościoła oraz miłości.  W konstytucji Lumen gentium Sobór Watykański II poucza nas o trzech stanach w Kościele: jedni z uczniów Chrystusa pielgrzymują na ziemi, inni po zakończeniu życia poddawani są oczyszczeniu, jeszcze inni zażywają chwały, widząc Boga twarzą w twarz. Będzie tak aż do przyjścia Chrystusa na końcu czasów.

Wierzymy, że łączność nas - pielgrzymów z braćmi, którzy zasnęli w pokoju Chrystusa, nigdy nie ustaje, lecz umacnia się dzięki wzajemnemu udzielaniu sobie dóbr duchowych. Mieszkańcy nieba nieustannie wstawiają się za nami u Ojca, a Kościól pielgrzymujący na ziemi od początków chrześcijaństwa czcił pamięć zmarłych. Ponadto, kierując się słowami Pisma Świętego: "święta i zbawienną jest myślą modlić się za umarłych, aby zostali uwolnieni od grzechów" (2Mch 12,46), Kościól ofiarowywał za nich modlitwy.

Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, ale także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami.

"Wszyscy, którzy jesteśmy dziećmi Bożymi i stanowimy jedną rodzinę w Chrystusie, gdy łączymy się ze sobą we wzajemnej miłości i w jednej chwale Trójcy Przenajświętszej, odpowiadamy najgłębszemu powołaniu Kościoła" (konst. lumen gentium, 51).
tabernakulumDzięki ofiarności rodziny z naszej parafii możliwe było gruntowne odnowienie wnętrza tabernakulum oraz piękne pozłocenie części zewnętrznej.
relikwiarzWe wtorek (14 września) nasza parafia obchodziła uroczystości odpustowe związane ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Sumę odpustową o godz. 1800 odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. kanonik dr hab. Andrzej Bohdanowicz - proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opatówku, wykładowca teologii moralnej i były wicerektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po Mszy Św. nastąpiło ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Msza  Św. odpustowa była również uroczystym rozpoczęciem kolejnego roku katechizacji przedmałżeńskiej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
pielgrzymiW miniony czwartek w naszej parafii gościliśmy dwie grupy pielgrzymki z Gniezna  na Jasną Górę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli pielgrzymów na nocleg i otoczyli ich opieką i modlitwą.
m1W dniu dzisiejszym w Psarach Wielkich ks. Proboszcz dokonał poświęcenia m2nowo ufundowanego przez naszego parafianina krzyża przydrożnego i figury Matki Boskiej w stojącej nie opodal kapliczce. W uroczystym poświęceniu wzięli udział licznie przybyli okoliczni mieszkańcy. Ks. Proboszcz wezwał do gromadzenia się przy krzyżu i figurze w czasie nabożeństw. Podkreślił, że modlitwa we wspólnocie przynosi wielokrotne łaski.
pozegnanie-x-tomaszaW dniu dzisiejszym podczas Mszy Św. o godz. 10.30 uroczyście pożegnaliśmy odchodzącego z naszej parafii ks. Tomasza Zakrzewskiego. Ks. Tomasz spędził w naszej parafii 5 lat, teraz swoją posługę będzie pełnił w Gnieźnie, w par. p.w. św. Wawrzyńca.

Za wszelkie dobro księdzu Tomkowi składamy serdeczne "Bóg zapłać". Na nowy czas posługi w Gnieźnie życzymy wszelkiej pomyślności i obfitych łask Bożych.