niedziela, 07 Lut 2016

Modlitwa dziękczynna

Za wszystkie dary
z Bożej Ręki wzięte,
za skarby wiary i pociechy święte,
za trudy pracy i pracy owoce,
za chwile sił i ciężkie niemoce,
za spokój, walki, zdrowie i choroby,
za uśmiech szczęścia i łzy żałoby,
i za krzyż ciężki na barki złożony
niech będzie Jezus Chrystus pochwalony.

nr konta bankowego Parafii:

Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni

71 9681 0002 0020 7409 0177 0093

Parafia Rzymsko-katolicka p.w. Św. Krzyża

ul. Świętokrzyska 20, 62-300 Września

Ogłoszenia na V Niedzielę Zwykłą - 7.02.2016r.
niedziela, 07 lutego 2016 12:38
 • Dziękujemy wszystkim, którzy rozebrali żłóbek Bożej Dzieciny zarówno w kościele jak i w kaplicy w Psarach Polskich.
 • Dzisiaj rozpoczyna się 49 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który przeżywamy pod hasłem "Nie dajcie się zniewolić". Módlmy się najmilsi, w tym tygodniu w intencji wszystkich Polaków, w tym dzieci i młodzieży, o ducha trzeźwości. W intencji zaś wszystkich uzależnionych i ich rodzin podejmijmy tez dobrowolną abstynencję, przynajmniej w okresie Wielkiego Postu.
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich i odbędzie się dzisiaj w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10 30.
 • Biuro parafialne, do zakończenie kolędy jest czynne w niedziele od godz. 18.00 – 18.30.
 • Msze Święte w poniedziałek, wtorek i czwartek, z racji kolędy, będą o godz. 12.00 w południe.
 • W środę przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Ma on nas przygotować do pełnego przeżycia Świąt Paschy, czyli przejścia Pana Jezusa przez zbawczą mękę, śmierć do chwały Zmartwychwstania.
  W czasie Wielkiego Postu:
  - robimy dobre postanowienie wielkopostne, którym może być udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali
  - uczestniczymy w rekolekcjach wielkopostnych, które w tym roku, będą jednocześnie odnowieniem zeszłorocznych Misji Świętych
  - odprawiamy dobrą spowiedź wielkanocną
  - w tym czasie nie bierzemy udziału w hucznych zabawach
  W Środę Popielcową Msze Święte z posypaniem głów popiołem będą o godz. 9.00 16.30 i 18.00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który polega na powstrzymaniu się tego dnia od potraw mięsnych oraz na jednym posiłku do syta i dwóch lekkich posiłkach. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się też okres spowiedzi wielkanocnej, który trwa do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli w tym roku do 15 maja. W związku z tym od niedzieli 21 lutego prosimy odbierać zaproszenia do spowiedzi wielkanocnej dla całej rodziny. Zwrot tego zaproszenia przy spowiedzi jest ważnym potwierdzeniem życia sakramentalnego i ułatwia księdzu wydanie nieraz koniecznej opinii o życiu wiarą danej osoby. Potraktujmy to więc, najmilsi, jako pomoc księżom w prowadzeniu działalności duszpasterskiej. Zatem uprzejmie prosimy o odebranie zaproszeń i oddanie ich spowiednikowi, najlepiej w naszej parafii. Gdyby ktoś był u spowiedzi w innej parafii to prosimy, aby zaproszenie oddać w naszej parafii - ministrantowi przed przyjęciem Komunii Świętej. Tradycyjnie, ofiary składane z racji odbioru zaproszeń będą przeznaczone na zapłacenie rocznej należności naszej parafii na utrzymanie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Aby pokryć całość należności bylibyśmy wdzięczni za ofiarę około 3 zł od osoby.
 • W czwartek 11 lutego, w dzień rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Lourdes, przypada Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji osoby chore i starsze zapraszamy w przyszłą niedzielę o godz. 10.30 na Mszę Świętą którą odprawimy w ich intencji. W czasie tej Mszy Świętej będzie udzielany Sakrament Namaszczenia Chorych, który, jeżeli jest przyjęty z wiarą daje moc w dźwiganiu życiowego krzyża i niesie ulgę w cierpieniu a nawet cudownie uzdrawia z choroby. Sakrament ten można przyjmować wielokrotnie w każdej poważnej i dłużej trwającej chorobie. Może go więc przyjąć każdy, kto czuje się osobą chorą. Rodziny i opiekunów prosimy o pomoc wszystkim osobom chorym i starszym w przybyciu na tę uroczystą Mszę Świętą.
 • W piątek o 17. 30 zapraszamy na I nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Przed nabożeństwem o godz. 17.00 i po nabożeństwie o godz. 18.00 będzie Msza Święta.
Więcej…
 
Ogłoszenia na IV Niedzielę Zwykłą, 31.01.2016r.
niedziela, 31 stycznia 2016 17:55
 • Serdecznie dziękujemy za zrozumienie, zachętę i wsparcie w związku z planowanym wykończeniem części mieszkalnej w budynku kaplicy w Psarach Polskich. W niedzielę 14 lutego podamy dotychczas zebraną sumę na ten cel. Modlimy się o szczodre łaski Bożej Dzieciny dla wszystkich dobrodziejów tego wspólnego naszego dzieła. Bardzo też prosimy o dalszą pamięć o tym przedsięwzięciu.
 • Przypominamy, że biuro parafialne, do zakończenia kolędy, jest czynne w niedziele od godz. 18.00 do 18.30 z tym, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w dniu dzisiejszym, wyjątkowo, biuro parafialne będzie nieczynne.
 • Msze Święte w poniedziałek, środę i czwartek, z racji kolędy, są o godz. 12.00 w południe.
 • W poniedziałek 1 lutego przypada Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie.
 • We wtorek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze święte z poświęceniem świec będą we wtorek o godz. 9.00, 16.30 i 18.00. Drugiego lutego przypada też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w którym modlimy się za wszystkich zakonników i zakonnice. Tego dnia składka będzie przeznaczona na wsparcie zakonów klauzurowych. Chociaż święto Ofiarowania Pańskiego nie jest świętem nakazanym to jednak jako czciciele Matki Bożej Najświętszej przyjdźmy, najmilsi, tego dnia na Mszy Świętej. Tegoroczne dzieci komunijne przychodzą we wtorek wraz z rodzicami na Mszę Świętą o godz. 18.00 przynosząc do poświęcenia swoje świece, najlepiej od chrztu świętego
 • W czwartek przypada I czwartek miesiąca. Tego dnia po Mszy Świętej odprawimy nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
 • W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Tego dnia od godz. 8.30 odwiedzać będziemy chorych z sakramentami świętymi w ich domach. Chorych, którzy nie są zgłoszenia na stałe, prosimy zgłaszać do środy włącznie. Jak zwykle też, w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.30 także szafarze nadzwyczajni pojadą z Komunią Świętą do chorych.
 • W piątek po południu będzie miesięczna spowiedź dla dzieci i młodzieży według stałego porządku:
  Od godz. 15.00 – dla dzieci klas III szkoły podstawowej
  Od godz. 15.30 – dla uczniów pozostałych klas szkoły podstawowej
  Od godz. 16.00 – 17.00 – dla młodzieży gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych
  Od godz. 17.00 – 17.30 będzie przerwa w spowiedzi
  Od godz. 17.30 – 17.55 – zapraszamy do spowiedzi studentów i osoby dorosłe
  W piątek Msze Święte będą o godz. 17.00 i 18.00. Po ostatniej Mszy Świętej odprawimy nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy całego świata.
 • Spotkanie młodzieży I roku katechizacji przedmałżeńskiej odbędzie się w piątek o godz. 18.00. Młodzież uczestniczy we Mszy Świętej i potem będzie spotkanie.
 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbędzie się w sobotę po Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy w Psarach Polskich i w przyszłą niedzielę w kościele po Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30. Na tę wymianę zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia i wszystkich, którzy chcieliby włączyć się do tej modlitwy, obfitującej w liczne łaski dla modlących się nią jak i dla tych, za których jest odmawiana.
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć wartościowy "Przewodnik Katolicki".
 
Ogłoszenia na III Niedzielę Zwykłą, 24.01.2016r.
sobota, 23 stycznia 2016 23:00
 • Przypominamy, że biuro parafialne, do zakończenia kolędy, jest czynne w niedziele od godz. 18.00 do 18.30 z tym, że w najbliższą niedzielę 31 stycznia, wyjątkowo, biuro parafialne będzie nieczynne.
 • Msze Święte od poniedziałku do piątku, z racji kolędy, będą o godz. 12.00 w południe.
 • W poniedziałek przypada święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła, które kończy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W poniedziałek też będziemy przeżywali Światowy Dzień ludzi chorych na trąd. Pomódlmy się jutro w intencji tych chorych naszych sióstr i braci na całym świecie.
 • We wtorek zaś modlimy się w Kościele o ducha wzajemnego zrozumienia i tolerancji z wyznawcami islamu.
 • W przyszły wtorek 2 lutego, podczas Mszy Świętych, będzie święcenie gromnic. Już dzisiaj przypominamy, że tego dnia na Mszę Świętą o godz. 18.00 przychodzą tegoroczne dzieci komunijne wraz z rodzicami przynosząc do poświęcenia świece, najlepiej te od chrztu świętego.
 • W minionym tygodniu odeszli do Domu Ojca
  • 79-letni mieszkaniec Nowego Folwarku śp. Wacław Szalbierz, którego pogrzeb odbył się w środę na cmentarzu komunalnym,
  • 83-letni mieszkaniec Psar Małych śp. Henryk Szczepański, którego pogrzeb odbył się w piątek na cmentarzu farnym,
  • 64-letnia mieszkanka Wrześni śp. Anna Roszak, której pogrzeb odbył się w sobotę na cmentarzu komunalnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć ciekawy „Przewodnik Katolicki”, w którym przeczytamy między innymi o wydanej ostatnio wspaniałej książce p.t. "Miłosierdzie to imię Boga", będącej zapisem rozmów papieża Franciszka z włoskim redaktorem w "Przewodniku" przeczytamy też o niezwykłym cudzie dokonanym za wstawiennictwem błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, który otwiera drogę do jej kanonizacji. Na stolikach przy wyjściach z kościoła są też wyłożone bezpłatne egzemplarze najnowszego "Przeglądu Powiatowego".
 
Ogłoszenia na II Niedzielę Zwykłą, 17.01.2016r.
sobota, 16 stycznia 2016 23:10
 • Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na zapłacenie należności za zużycie gazu na ogrzewanie naszego kościoła i kaplicy w Psarach Polskich.
 • Dzisiaj przeżywamy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz Dzień Judaizmu. Pomódlmy się, najmilsi, w dniu dzisiejszym w tych ważnych intencjach.
 • Chór "Camerata" serdecznie zaprasza na V Koncert p.t. "Z kolędą i nie tylko", który odbędzie się dzisiaj o godz.16.00 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Wystąpią Kamil Ignaszak, schola "Sursum Corda", Klub Miłośników Tańca Towarzyskiego i chór "Camerata". Wstęp jest wolny.
 • Wszystkie dzieci i młodzież wraz z rodzicami zapraszamy dzisiaj o godz. 16.15 na wspólnie śpiewanie kolęd przy żłóbku Bożej Dzieciny. Spotkanie poprowadzi ksiądz proboszcz, śpiew prowadziła będzie nasza parafianka Patrycja Wiatr a na organach grał będzie nasz parafianin Dawid Pawłowski. Serdecznie zapraszamy.
 • Z radością przypominamy, że w naszej parafii powstał zespół młodzieżowy, który po raz pierwszy zaśpiewa i zagra dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 17.00.
 • Biuro parafialne, do zakończenia kolędy, jest czynne w niedziele od godz. 18.00 do 18.30.
 • Msze Święte od poniedziałku do piątku, z racji kolędy, będą o godz. 12.00 w południe.
 • Jutro rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W poniedziałek o godz. 12.00 zapraszamy do udziału we Mszy Świętej, która będziemy sprawować w tej ogromnie ważnej intencji Kościoła. Do przyszłego poniedziałku módlmy się, najmilsi, o jedność wszystkich wyznawców Chrystusa na całej ziemi.
 • W czwartek 21 stycznia przypada Dzień Babci a w piątek 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji pomódlmy się za nasze babcie i naszych dziadków a żyjącym – złóżmy serdeczne życzenia.
 • Kolejny "Wieczór Chwały u Mamy" odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 16.00 w Biechowie. Wieczór rozpocznie się Mszą Świętą w intencji uzdrowienia fizycznego i duchowego dla uczestników Eucharystii a potem nastąpi uwielbienie i modlitwa wstawiennicza.
 • W minionym tygodniu przeszedł do Domu Ojca 78-letni mieszkaniec Słomowa, śp. Czesław Dębicki, którego pogrzeb odbył się w piątek na cmentarzu komunalnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć:
  • "Przewodnik Katolicki", gdzie przeczytamy między innymi artykuł "Czy wystarczy wierzyć w miłość?", o przełomowym roku w dialogu chrześcijańsko – żydowskim i artykuł "Granice bezwstydu"
  • Miesięcznik "Cuda i łaski Boże" bdokonane przez Miłosierdzie Boże na tych, którzy zaufali Bogu.