eu180

baner gniezno

 • Bardzo dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na składkę mszalną przeznaczoną na uregulowanie należności za zużycie gazu na ogrzewanie naszego kościoła i kaplicy w Psarach Polskich.
 • Serdeczne podziękowanie składamy też za ofiary złożone ubiegłej niedzieli do skarbonek na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Iraku. Na ten cel zebraliśmy 1271 zł.
 • Wczoraj i dzisiaj przeżywamy w Polsce historyczny moment przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Niech każdy z nas w swoim sercu uczyni to osobiście wraz z całym narodem pod przewodnictwem władzy duchowej i świeckiej.
 • We wtorek 22 listopada przypada wspomnienie świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki śpiewu kościelnego. Wdzięczni Panu Bogu za dotychczasową działalność organistów, naszej scholi, młodzieżowego zespołu muzycznego i chóru parafialnego – wszystkim, którzy ubogacają naszą liturgię pięknym śpiewem i grą na instrumentach muzycznych – życzymy dalszego zapału w tej pięknej służbie liturgicznej, obfitych i wykorzystanych łask Ducha Świętego oraz dobrego zdrowia. Niech Pan Bóg im wszystkim stokrotnie wynagrodzi ich trud i poświęcenie.
 • W najbliższą sobotę biuro parafialne, wyjątkowo, będzie nieczynne.
 • Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania ze szkoły w Nowym Folwarku prosimy, aby, wyjątkowo, zamiast w piątek przyszła w najbliższą sobotę o godz. 10.00 zaś młodzież z pozostałych szkół – w sobotę 3 grudnia o godz. 10.00 i pomogła w zgrabieniu liści z terenu przykościelnego. Prosimy, aby młodzież ubrała się odpowiednio do pogody w danym dniu, oraz aby koniecznie wzięła ze sobą rękawice robocze i grabie.
 • W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Nowy Rok Kościelny. Pierwszym okresem Roku Kościelnego jest Adwent. Czas ten przypomina nam oczekiwanie Izraela na pierwsze przyjście Zbawiciela na ziemię, przygotowuje nas do tegorocznej uroczystości Narodzenia Pańskiego oraz kieruje nasze myśli na powtórne przyjście Pana Jezusa przy końcu świata, aby osądzić żywych i umarłych.

msza w intencji dzieci listopad 2016Porozumienie Gniezno dla Życia po raz kolejny zaprasza w dniu 27 listopada o godz. 16.00 na Mszę św. u oo. Franciszkanów w Gnieźnie w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców.  Homilię wygłosi ks. dr hab. Maciej Olczyk, wicerektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Przed Mszą św. będą zbierane pieluchy, które zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Gnieźnie.

 • W Kościele w Polsce do piątku trwa Nowenna przed Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
 • Spotkanie naszego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich odbędzie się w czwartek po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 w plebanii. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich członków tego stowarzyszenia oraz małżeństwa chcące pogłębić swoją miłość małżeńską i bardziej włączyć się w działalność naszej wspólnoty.
 • W piątek 18 listopada przypada wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, młodziutkiej polskiej dziewicy i męczennicy, patronki polskiej młodzieży. W piątek więc cała młodzież zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.00. Ta Msza rozpocznie też ostatnie spotkanie młodzieży III roku katechizacji przedmałżeńskiej. Po Mszy Świętej tę młodzież prosimy o pozostanie jeszcze w kościele. Uroczyste zakończenie katechizacji przedmałżeńskiej odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 17.00. Młodzież uczestniczy we Mszy Świętej i potem nastąpi rozdanie zaświadczeń ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Przypominamy, ze zaświadczenie to jest konieczne do przyjęcia sakramentu małżeństwa.
 • Za tydzień, w ostatnią niedzielę Roku Kościelnego przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata i uroczyste zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Tego dnia po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, wraz z całym Kościołem w Polsce dokonamy Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
 • Zarząd Kół Łowieckich Ziemi Wrzesińskiej serdecznie zaprasza na Mszę Hubertowską do wrzesińskiej Fary w przyszłą niedzielę o godz. 15.00. Tradycyjnie, po Mszy Świętej odbędzie się koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Capelli Zamku Rydzyńskiego – Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej przy Polskim Związku Łowieckim.
 • W związku z dzisiejszym VIII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który przeżywamy pod hasłem "Pokój dla Iraku", zbieramy do skarbonek ofiary na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Iraku. Uprzejmie więc prosimy o hojny dar serca dla tych cierpiących dla Chrystusa naszych sióstr i braci w wierze.
 • W ostatnim czasie do Domu Ojca odeszli:
  • 67-letnia mieszkanka Wrześni śp. Irena Samelak, której pogrzeb odbył się w piątek 4 listopada na cmentarzu komunalnym,
  • 72-letni mieszkaniec Wrześni śp. Wojciech Staniszewski, którego pogrzeb odbył się wczoraj także na cmentarzu komunalnym. Wieczny odpoczynek...
 • Zachęcamy, aby przy wyjściu z kościoła nabyć najnowszy "Przewodnik Katolicki".

 • Wymiana tajemnic Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn odbyła się wczoraj w kaplicy w Psarach Polskich a dzisiaj będzie w kościele po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 .
 • Do wtorku jeszcze wybawiamy dusze naszych bliskich zmarłych z czyśćca zyskując za nie odpust zupełny.
 • Msza Święta za zmarłą mamę księdza proboszcza ś.p. Felicję Kroll – od I Róży Żywego Różańca naszej parafii – zostanie odprawiona w poniedziałek o godz. 17.00.
 • W środę 9 listopada przypada święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Tego dnia na Msze Święte zapraszamy o godz. 17.00 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 będzie Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
 • Chór "Camerata" serdecznie zaprasza na XI Śpiewanki Patriotyczne, które odbędą się w czwartek o godz. 18.00. w sali Wrzesińskiego Ośrodka Kultury. Oprócz Chóru Camerata pod dyrekcją pani Domiceli Cierpiszewskiej wystąpią też dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i dziecięcy Chór WOK – u.
 • W piątek 11 listopada przypada Święto Niepodległości. Tego dnia zapraszamy na Msze Święte o godz. 9.00, 10.30 i 18.00. O godz. 10.30 będzie sprawowana Msza Święta: "W intencji Ojczyzny". W Święto Niepodległości też ksiądz dziekan z Fary, władze miasta i powiatu oraz organizacje miejskie zapraszają na główną uroczystość patriotyczno – religijną, która rozpocznie się Mszą Świętą sprawowaną o godz. 10.00 we Farze. Potem nastąpi przemarsz ulicami miasta pod pomnik 68 Pułku Piechoty przy ul. Słowackiego, gdzie zostanie oddana cześć poległym za Ojczyznę. Program całości obchodów jest wywieszony w gablotce. Na tę uroczystość zapraszamy szczególnie rodziców z dziećmi i młodzieżą. W Święto Niepodległości wywieszamy flagi narodowe. Na mocy dekretu Księdza Prymasa – w piątek, z racji Święta Niepodległości, nie ma postu i jest dyspensa od zachowania charakteru pokutnego tego dnia.
 • W piątek też rozpoczniemy w Polsce Nowennę przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, którego dokonamy w niedzielę 20 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

 • Serdeczne podziękowanie składamy za ofiary złożone ubiegłej niedzieli na składkę, która z racji Tygodnia Misyjnego – w części była przeznaczona na Fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
 • Przypominamy, że w związku z przejściem na czas zimowy, począwszy od dzisiaj Msze Święte w niedziele wieczorem będą o godz. 17.00. Nabożeństwo różańcowe będzie więc dzisiaj o godz. 16.30. W kaplicy w Psarach Polskich od soboty 5 listopada począwszy – Msze Święte będą tam o godz. 15.00.
 • Dzisiaj przezywamy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Dziękujemy Panu Bogu za dar naszych świątyni: parafialnego kościoła Świętego Krzyża i kościoła Świętego Józefa oraz naszych trzech kaplic.
 • W poniedziałek biuro parafialne będzie nieczynne.
 • Przestrzegamy przed braniem udziału w jakiejkolwiek formie Halloween. Przypominamy, że jest to udział w pogańskim święcie na cześć bóstwa śmierci Samhaina, które obecnie przyjęli – jako swoje – sataniści. Przebieranie się więc, chodzenie tego dnia po domach po słodycze czy wydrążona dynia przed drzwiami to dobrowolne włączenie się w dawne uprawianie zabobonów i czarów a nawet nieświadomy kult szatana. Jest to także naigrywanie się ze śmierci i całego świata duchowego. Świadomy więc udział w Halloween jest grzechem ciężkim przeciwko I przykazaniu Bożemu: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" i może wprowadzić człowieka na drogę zgubnego wpływu złego ducha.
 • We wtorek 1 listopada przypada nakazana uroczystość Wszystkich Świętych. We wtorek Msze Święte w naszym kościele będą o godz. 7.30, 9.00 i 10.30. We wtorek też na cmentarzu parafii farnej przy ul. Gnieźnieńskiej o godz. 12.00 będzie procesja żałobna i potem Msza Święta. Na cmentarzu zaś komunalnym o godz. 14.00 będzie procesja żałobna i potem Msza Święta. Przypominamy, najmilsi, że głównym sensem zbliżających się dni jest zyskiwanie odpustów zupełnych za naszych zmarłych. Od wtorku więc do 8 listopada włącznie można codziennie raz zyskać odpust zupełny wybawiając jedną duszę z czyśćca. Aby zyskać taki odpust należy:
  a. danego dnia przyjąć Komunię Świętą,
  b. pobożnie nawiedzić, którykolwiek cmentarz i odmówić tam, choćby w myślach, jakąkolwiek modlitwę w intencji zmarłych; można to także uczynić także na naszym cmentarzu przykościelnym, przy grobie Ks. Józefa Wronki,
  c. odmówić jakąkolwiek modlitwę w intencji wyznaczonej na ten dzień przez Ojca Świętego
  d. przeżyć ten dzień bez przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
 • W środę 2 listopada przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia Msze Święte w naszym kościele będą o godz. 9.00, 16.30 i 18.00. Po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 9.00 będzie procesja żałobna wokół kościoła, ze stacją przy grobie księdza kanonika Józefa Wronki. W środę, wyjątkowo, można zyskać odpust zupełny w kościele, bez nawiedzania cmentarza:
  a. przyjmując Komunię Świętą
  b. odmawiając modlitwy odpustowe
  c. przeżywając ten dzień bez przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

 

Kontakt

Parafia Rzymsko-katolicka p.w. Św. Krzyża
62-300 Września
ul. Świętokrzyska 20
e-mail: biuro@lipowka.wrzesnia.pl
Telefon: +4861 436 15 16


nr konta bankowego Parafii:
Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni
71 9681 0002 0020 7409 0177 0093

 

eu300

 

Modlitwa dziękczynna

Za wszystkie dary
z Bożej Ręki wzięte,
za skarby wiary i pociechy święte,
za trudy pracy i pracy owoce,
za chwile sił i ciężkie niemoce,
za spokój, walki, zdrowie i choroby,
za uśmiech szczęścia i łzy żałoby,
i za krzyż ciężki na barki złożony
niech będzie Jezus Chrystus pochwalony.