Poradnictwo rodzinne

rece

Począwszy od Adwentu 2009 roku przy parafii działa Poradnictwo Rodzinne prowadzone przez małżonków posiadających odpowiednie przygotowanie i zgodę biskupa na prowadzenie przyparafialnej poradni. Głównym celem tej działalności jest przygotowanie narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Przygotowanie to opiera się na cyklu trzech spotkań, na których omawiane są zagadnienia związane z ideą małżeństwa i rodziny w świetle nauki Kościoła, naturalnymi metodami planowania rodziny, komunikacji między małżonkami, kryzysami w małżeństwie i sposobami, czy możliwościami ich przezwyciężania lub zapobiegania. Zapraszamy również małżeństwa przeżywające różnorakie problemy czy kryzysy, rodziców borykających się z trudnościami wychowawczymi. Służymy również pomocą w problemach natury moralnej i etycznej związanych z przeżywaniem małżeństwa.

Do poradni zapraszamy po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania. Narzeczonych, którzy pragną odbyć spotkania przedmałżeńskie w naszej Poradni, prosimy o wcześniejszy kontakt. Spotkania prowadzone są indywidualnie, dlatego prosimy o zgłaszanie się do Poradni z około 6-miesięcznym wyprzedzeniem w celu ustalenia terminów spotkań. Prosimy również o podanie informacji o dacie ślubu i parafii, w której ślub się odbędzie. Kontakt jest możliwy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 696 814 563 (po godz. 19). 

Wraz z Adwentem 2016 roku weszła w życie nowa instrukcja duszpasterska regulująca zasady przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa w archidiecezji gnieźnieńskiej. Główna zmiana dotyczy przygotowania bliższego, czyli tzw. "kursu przedmałżeńskiego" realizowanego dotąd w ramach katechezy parafialnej dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Według nowych zasad kurs ten, a mówiąc ściślej katechezy przedmałżeńskie będą adresowane wyłącznie do narzeczonych, którzy podjęli już decyzję o ślubie, a nie jak dotąd, do wszystkich chętnych młodych ludzi. W myśl instrukcji na powyższe przygotowanie złoży się cykl katechez obejmujący minimum sześć cotygodniowych spotkań trwających od 1,5 do 2 godzin zegarowych. Cykl ten będzie organizowany w jednym miejscu w dekanacie z częstotliwością dostosowaną do potrzeb – raz, dwa, a w razie konieczności więcej razy w roku. Narzeczeni będą musieli go rozpocząć minimum pół roku przed ślubem. Zalecane jest, by cały cykl odbyli w jednym miejscu, niemniej jeśli zajdzie taka konieczność, zacząć mogą w jednym dekanacie, a ukończyć w innym. Katechezy poprowadzą duszpasterze oraz pary małżeńskie, a także specjaliści z różnych dziedzin np. lekarze, pedagodzy, psycholodzy, doradcy życia rodzinnego, asystenci rodzinni. Spotkania będą miały formę zarówno prelekcji, jak i warsztatów, tak by narzeczeni brali w nich czynny udział. Po ukończeniu całego cyklu, narzeczeni otrzymają zaświadczenie, które będą mogli przedłożyć w kancelarii parafialnej. I tu uwaga. Powyższego przygotowania nie będzie można zastąpić np. tzw. kursem weekendowym, internetowym czy innym. Niemniej narzeczonym będą proponowane różne formy dodatkowe jak rekolekcje, dni skupienia, warsztaty i weekendowe spotkania, które już teraz odbywają się na terenie naszej archidiecezji. Dodajmy, że zaświadczenia otrzymane przed 27 listopada 2016r. zachowują ważność.
Wszelkie informacje, jak również zapisy na katechezy, dostępne są na stronie internetowej: narzeczeni.archidiecezja.pl
 
 
Wykaz katechez dla narzeczonych w rejonie:
Parafia Termin Dzień tygodnia Godzina
Września parafia pw. św. Krzyża, ul. Świętokrzyska 20 7.04.2024 - 12.05.2024 niedziela 15:00
Września parafia pw. św. Kazimierza Królewicza 8.09.2024 - 13.10.2024 niedziela 17:00
Nekla parafia pw. św. Andrzeja, ul. Poznańska 36 8.09.2024 - 13.10.2024 niedziela 15:00
 
 

źródło: AG
 

 

 

ogloszenia

 

 

 

 

intencje

 

 

 

 

intencjep

 

 

 

biuroparafialne

 

 

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Krzyża we Wrześni

  koperta25   62-300 Września, ul. Świętokrzyska 20
  phone25   +48 696 508 135 (biuro parafialne)
  cellphone25   +48 607 086 086  (ks. wikariusz Grzegorz Dębowski)
  email25   biuro@lipowka.wrzesnia.pl
  bank25   Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni
  71 9681 0002 0020 7409 0177 0093

Parafialna Poradnia Rodzinna

  cellphone25   +48 696 814 563 (proszę dzwonić po godz. 19)
  email25   poradnictwo@lipowka.wrzesnia.pl